Trwa ładowanie...
podwyżka
+1
27-12-2013 09:07

Podwyżka tylko do trzydziestki?

Czy umiejętności są dla pracodawców ważniejsze niż nasze doświadczenie?

Podwyżka tylko do trzydziestki?Źródło: ˆ pressmaster - Fotolia.com
d4fnsrn
d4fnsrn

Czy umiejętności są dla pracodawców ważniejsze niż nasze doświadczenie? Taki wniosek można wysnuć patrząc na wyniki jednego z ostatnich opracowań Narodowego banku Polskiego.

Większość z nas uważa, że wraz ze zdobytym doświadczeniem wartość pracownika na rynku pracy wzrasta. Tymczasem według raportu "Dwa światy: Kompetencje przyszłości 2014" przygotowanego przez Stowarzyszenie ABK i Instytut Liderów, dla pracodawcy ważniejsze niż doświadczenie zawodowe okazuje się rozwijanie konkretnych umiejętności. Wśród nich wymieniają umiejętność pracy zespołowej (59 proc.), kreatywność i innowacyjność (52 proc.). Być może właśnie takie podejście potwierdza wyniki jednego z ostatnich opracowań Narodowego Bank Polski dotyczącego zależności między wiekiem a wysokością wynagrodzenia. Wynika z niego, że po około 5-10 latach od rozpoczęcia kariery na rynku pracy, nasza pensja stabilizuje się i pozostaje zazwyczaj na tym samym poziomie.

- „Tym, co napędza wzrost płac do 30-tki, jest przede wszystkim wzrost poziomu wykształcenia pracownika oraz lawinowe zdobywanie przez niego coraz to nowych umiejętności, które są potrzebne z punktu widzenia pracodawcy” – powiedziała w rozmowie z portalem Rp.pl Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd, do którego należy Polski Holding Rekrutacyjny.

Jednak z wynikiem badania nie do końca zgadza się Grażyna Spytek- Bandurska, ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan. - Na początku kariery, kiedy pracownicy dążą do rozwoju i awansu zawodowego jest większa motywacja do tego, aby wynagradzać takich pracowników. Być może z wiekiem taka motywacja trochę się obniża, choć należy jednocześnie zaznaczyć, że są to kwestie indywidualne – mówi ekspert PKPP Lewiatan. – Jednak z mojego punktu widzenia, pracownik w wieku trzydziestu lat jest w pełni aktywności zawodowej: podejmuje różne kursy, studia podyplomowe. W mojej ocenie jest to jeszcze czas, kiedy nadal dąży do rozwoju. W mojej ocenie, taka stabilizacja następuję raczej po 40. roku życia, bo w wieku 30 – 35 lat jesteśmy jeszcze u szczytu aktywności zawodowej – ocenia Grażyna Spytek- Bandurska. - Poza tym, ścieżka rozwoju zawodowego inaczej wygląda na stanowiskach menedżerskich, a inaczej wśród pracowników fizycznych, gdzie jest nieco ograniczona i na pewnym etapie więcej nie da się uzyskać – dodaje.

d4fnsrn

Czy podwyżka wraz z wiekiem znajduje swoje uzasadnienie? Zdaniem eksperta, tak, zwłaszcza dla pracowników, którzy przepracowali w danej firmie dłuższy okres. - Taki pracownik lepiej zna firmę, stanowisko, doskonale zna organizację pracy w danym zakładzie – komentuje. Zwraca też wagę, że obecnie na rynku panuje tendencja do podejmowania pracy projektowej, u różnych pracodawców, zwłaszcza wśród młodych ludzi. – Może to poniekąd wynikać z trudnej sytuacji, jaka panuje obecnie na rynku pracy – mówi Spytek- Bandurska.

Ekspert PKPP Lewiatan zwraca jednak uwagę, że w kwestii wynagrodzeń wiele zależy od poszczególnych pracodawców - od tego, jaką stosują politykę płacową i strategię zarządzania pracownikami.

MD,MA,WP.PL

d4fnsrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fnsrn