Podwyżki cen masła to nie koniec. Jesienią możemy zapłacić więcej również za lody
Niedawno drastycznie wzrosły ceny masła. To jednak nie koniec. Droższe masło, śmietana i owoce mogą przełożyć się również na zwiększenie cen lodów - ostrzegają producenci. Skutki mogą być bolesne tym bardziej że Polacy coraz chętniej konsumują lody wyższej jakości. Czyli takie, które produkowane są właśnie na bazie masła i śmietany.
Niedawno informowaliśmy, że Polska nie tylko produkuje, ale również konsumuje coraz więcej lodów. Według naszych szacunków na podstawie danych GUS i Eurostat spożycie lodów zwiększyło się z 4 litrów na osobę w 2015 r. do 5,7 litra na osobę w 2016 r. Polacy chętniej sięgają również po lody premium - o wyższych cenach, ale również o lepszej jakości i wyrobionej marce.
Sezon na lody trwa w Polsce mniej więcej od maja do września. W ciągu tych miesięcy sprzedaje się 70-80 proc. rocznej produkcji. Najważniejszym czynnikiem decydującym o sprzedaży jest oczywiście pogoda. W czasie upałów reklama jest zbędna. 2/3 obrotów jest generowanych przez tzw. lody impulsywne, czyli rożki, gałki i lody na patyku kupowane spontanicznie dla ochłody.
Zobacz też: jak poradzić sobie z rosnącymi cenami masła?
Okazuje się jednak, że w tym roku może być gorzej nie tylko ze względu na kapryśną pogodę. Jak informuje "Newsweek", po drastycznych podwyżkach cen masła, śmietany i owoców, jesienią podrożeć mogą też lody.
- Wśród składników największy udział w kosztach mają masło, śmietana i owoce - mówi "Newsweekowi" Zbigniew Grycan, właściciel popularnej sieci lodziarni.
Jak informowaliśmy niedawno, masło w Polsce w tym roku podrożało o ponad 70 proc. "Newsweek" podaje, że wzrosły również ceny śmietany i owoców.
- Jeśli w drugiej połowie roku ceny nabiału i owoców nie zaczną spadać, to branża lodziarska także będzie musiała zweryfikować cenniki - zaznaczył Zbigniew Grycan.
Branża lodziarska straty może sobie powetować poza granicami naszego kraju. Jak niedawno informowaliśmy, jesteśmy piątym producentem lodów w Europie. W ostatnich trzech latach eksport lodów z Polski wzrastał o 14 proc. rocznie. Ewentualne podwyżki odczują za to na pewno amatorzy prawdziwych lodów.