Trwa ładowanie...
d49sj17
18-01-2017 10:50

Podziemne połączenie kopalń Wieczorek i Murcki-Staszic

Do końca tygodnia podziemne połączenie dwóch - należących do Katowickiego Holdingu Węglowego - kopalń: Wieczorek i Murcki-Staszic stanie się faktem - podał w środę rzecznik KHW Krzysztof Jaros. To część planu zakładającego podniesienie efektywności wydobycia.

d49sj17
d49sj17

Jak poinformował Jaros, w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic. "Na początek otwór był niewielki - przepływało nim powietrze. Do końca tego tygodnia powinny zostać zakończone roboty przy skrzyżowaniu i połączenie stanie się faktem" - przekazał rzecznik.

Wykonane wyrobisko - chodnik o długości 188 m stanowi pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń.

"Wykonywane są dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego" - powiedział dyrektor kopalni Wieczorek Andrzej Płonka.

Plan zakłada, że docelowo węgiel z kopalń: Wieczorek i Wujek będzie wydobywany, dzięki podziemnym połączeniom, z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Murcki-Staszic. Zbędny majątek ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

d49sj17

Holding składa się obecnie z czterech kopalń: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wujek (wraz z rudzką częścią: Śląsk) oraz Wieczorek.

KHW ma być do końca marca połączony z Polską Grupą Górniczą (PGG), co ma być ratunkiem dla zadłużonego na 2,5 mld zł i zagrożonego upadłością Holdingu. Kwestię połączenia obu spółek mają w przyszłym tygodniu omawiać w Brukseli wiceministrowie energii Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka.

Według zapowiedzi po połączeniu PGG ma być dokapitalizowana przez inwestorów na ok. 700 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Dodatkowo Grupa miałaby dostać wsparcie rzędu 400 mln zł na doinwestowanie dwóch przyszłościowych kopalń ruchu KHW - Mysłowice-Wesoła i KWK Murcki-Staszic.

d49sj17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49sj17