Trwa ładowanie...

Polacy mają szansę na odszkodowania za zbrodnie wojenne

Niemiecki adwokat twierdzi, że dobrze przygotowany przez Polaków pozew o odszkodowania za zbrodnie niemieckie ma szansę powodzenia. Bo są inne międzynarodowe precedensy, z Grecji i Włoch - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polacy mają szansę na odszkodowania za zbrodnie wojenneŹródło: PAP
d1onql5
d1onql5

Bożena Winczewska, córka rozstrzelanego przez Niemców żołnierza AK, domaga się od niemieckiego rządu odszkodowania za straty moralne. - Pozew ma szanse, ale walka będzie długa - mówi gazecie Martin Klinger, niemiecki adwokat, który wywalczył odszkodowania dla rodzin zamordowanych przez nazistów Greków. Chodzi o ofiary masakry w wiosce Distomo w 1944 r. Rząd w Berlinie odmówił wypłaty odszkodowania.

Grecy złożyli więc skargi w sądach niemieckich oraz w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Tam też przegrali, zdecydowali się więc na proces we Włoszech. Europejskie prawo pozwala bowiem egzekwować od dłużnika roszczenia winnym kraju Unii, jeśli nie udaje się to w kraju macierzystym. W 2008 r. włoski sąd najwyższy uznał ich prawo do odszkodowań. Sąd uznał, że immunitet nie chroni przed odpowiedzialnością za zbrodnie przeciwko ludzkości - a tym były represje, które spadły na Greków podczas wojny. Włosi w ten sposób stworzyli precedens - czytamy w obszernej publikacji "Gazety Wyborczej".

d1onql5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onql5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj