Trwa ładowanie...

Polacy o jedzeniu mięsa mówią wprost. "Nie chcą, by zaglądano im do talerza"

Tylko 1,6 proc. badanych uważa, że dla zdrowia powinniśmy zrezygnować z jedzenia mięsa. Niespełna 35 proc. jest zdania, że Polacy powinni jego ilość ograniczyć.

Polacy nie chcą, by ktoś z zewnątrz wpływał na ich decyzje związane z jedzeniem - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej"Polacy nie chcą, by ktoś z zewnątrz wpływał na ich decyzje związane z jedzeniem - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej"Źródło: PAP, fot: Albert Zawada
d37tr19
d37tr19

W czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" opublikowano sondaż IBRiS, w którym zapytano ankietowanych, czy Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z jedzenia mięsa, jeść go mniej, czy nie zmieniać nawyków. "Polacy nie chcą, by ktoś z zewnątrz wpływał na ich decyzje związane z jedzeniem" - czytamy w dzienniku.

Burza polityczna o jedzenie mięsa

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że zaledwie 1,6 proc. ankietowanych uważa, że Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z jedzenia mięsa. Niespełna 35 proc. jest zdania, że powinni jego ilość ograniczyć. Z kolei 58 proc. – to największy odsetek odpowiedzi – jest za tym, by nie zmieniać nawyków żywieniowych. Za zwiększeniem spożycia mięsa opowiedziało się prawie 4 proc. ankietowanych - podaje dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zepsute mięso w lodówce. Tych kilku oznak lepiej nie lekceważyć

Według gazety ankietowani odpowiedzieli tak, "bo nie chcą, by zaglądano im do talerza". "A to, co i kiedy jedzą, powinno być ich wyborem" - zauważa "Rz".

d37tr19

Tymczasem od kilku tygodni jedzenie mięsa stało się tematem politycznym. Ma to związek z decyzją Unii Europejskiej związanej z możliwością dodawania do żywności proszku ze zmielonych świerszczy. Takiego przymusu jednak, wbrew temu, co się słyszy, nie ma. Informacja o dodaniu takiego składnika znajdzie się na opakowaniu - przypomina dziennik.

Czerpią wiedzę z TVP, nie zmienią nawyków żywieniowych

Dlatego za tym, by nie zmieniać nawyków żywieniowych (nawet jeśli byłoby to korzystne dla ich zdrowia), opowiedzieli się głównie ci, którzy wiedzę o świecie czerpią z TVP (72 proc.) i TVP Info (82 proc.).

Za tym, by jeść mięso w dotychczasowej ilości, opowiadają się też wyborcy Zjednoczonej Prawicy (84 proc.). Wyborców opozycji, którzy wskazali na tę odpowiedź, jest niemal o połowę mniej - dodaje gazeta.

d37tr19

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wykonano w dniach 3-4 marca, metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37tr19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37tr19

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj