Trwa ładowanie...

Polacy szukają małych i niedrogich używanych mieszkań

Polacy szukają małych i niedrogich mieszkań na rynku wtórnym. Najlepiej sprzedają się lokale o powierzchni ok. 50 mkw. - wynika z danych agencji nieruchomości Emmerson.

Polacy szukają małych i niedrogich używanych mieszkańŹródło: BALINT PORNECZI / AFP
d34ofkc
d34ofkc

Z analizy transakcji kupna - sprzedaży przeprowadzonych w III kwartale tego roku wynika, że w czterech największych polskich miastach najczęściej kupowano lokale dwupokojowe, o powierzchni około 50 mkw. i cenie ok. 300 tys. zł.

Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie przeciętna cena mieszkania będącego przedmiotem transakcji wynosi ok. 485 tys. zł. W Krakowie jest to ok. 350 tys. zł, w Poznaniu 312 tys. zł, a we Wrocławiu - ok. 300 tys. zł. W stolicy przeciętne sprzedane mieszkanie miało 56 mkw. w Poznaniu 53 mkw., a w Krakowie i Wrocławiu po 51 mkw. W większości były to lokale położone na niższych kondygnacjach.

- Dane zbieraliśmy z rynku wtórnego, ale podobna tendencja dotyczy rynku pierwotnego. Ostatnio deweloperzy projektują coraz mniejsze mieszkania pod względem powierzchni, a zdarza się, że przeprojektowują już zaplanowane inwestycje - powiedział PAP Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu w Emmerson.

Z danych agencji wynika, że deweloperzy projektują najwięcej mieszkań dwupokojowych. We Wrocławiu stanowią one 52 proc. oferty, w Poznaniu 51 proc., w Krakowie 48 proc., w Gdańsku 45 proc., a w Warszawie 39 proc. oferty. Najmniej jest mieszkań liczących pięć i więcej pokoi (stanowią one od 1 do 3 proc. oferty).

Dane pochodzą z analizy ok. 1000 transakcji przeprowadzonych w III kwartale tego roku.

d34ofkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34ofkc