Polacy w 2014 r. załatwili przez internet 80 mln spraw urzędowych
Polacy w zeszłym roku załatwili przez internet 80 mln spraw urzędowych; rewolucja cyfrowa w Polsce już trwa - mówi wiceszefowa MIR Iwona Wendel. Proces ten ma dokończyć program Polska Cyfrowa; zgłoszono już pierwsze projekty do tego programu - dodaje wiceszef MAC Roman Dmowski.
"Rewolucja cyfrowa w naszym kraju już się rozpoczęła. W programie Polska Cyfrowa dedykujemy środki do dokończenia cyfryzacji wielu obszarów: sądownictwa, finansów, służby zdrowia i wielu innych" - powiedziała Wendel na wtorkowej konferencji promującej Program Operacyjny Polska Cyfrowa.
Innymi zadaniami do dokończenia, są według Wendel sieci szerokopasmowego internetu. "Obecnie 100 proc. gmin jest w zasięgu szerokopasmowego internetu, ale tylko 50 proc. gospodarstw rzeczywiście z niego korzysta. Dlatego naszym wielkim celem rozwojowym, ale także zobowiązaniem jest to, żeby do 2020 r. 100 proc. gospodarstw miało do niego dostęp" - zapowiedziała wiceminister.
Wendel zwróciła też uwagę, że wiele usług cyfrowych już udostępniono w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, realizowanego w poprzedniej perspektywie finansowej. Dodała, że dzięki tym wysiłkom w 2014 r. aż 80 mln spraw urzędowych obywatele załatwili przez internet.
Wiceminister administracji i cyfryzacji, Roman Dmowski uzupełnił, że zakończył się już nabór wniosków w pierwszym konkursie w II osi programu, dotyczącej zapewnienia wysokiej dostępności jakości e-usług administracji państwowej. Jak podał, złożono 39 wniosków na łączną kwotę prawie 3 mld zł. Przypomniał, że łączna suma przeznaczona na to działanie to 945 mln zł.
"Z jednej strony są to projekty, które mają na celu przygotowanie rozwiązań w poszczególnych obszarach administracji: sądownictwa, finansów państwa. Z drugiej strony, są też projekty ponadsektorowe, które mają dostarczyć elementy infrastruktury informatycznej. Chodzi o stworzenie bazy, na podstawie której będzie można budować inne systemy w sposób nowoczesny" - powiedział Dmowski.
Jako przykład wymienił dostęp do rejestrów, w których przechowywane są informacje o obywatelach, dzięki którym urzędnik nie będzie musiał wymagać od obywatela dostarczania kopii lub wypisów dokumentów, lecz będzie mógł je samodzielnie pobrać z tych rejestrów.
Zdaniem Dmowskiego wyjątkowość Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) polega na jego kompleksowości, co, jak zaznaczył, daje szansę na skoordynowane działania w dziedzinie cyfryzacji kraju.
"Z jednej strony ma on (program) zapewnić powszechny dostęp do szybkiego internetu - układu nerwowego cyfryzacji. W oparciu o tę podstawę chcemy budować nowoczesne usługi cyfrowe, a na końcu chcemy pomóc osobom wykluczonym cyfrowo, które nie czują korzyści, jakie może im przynieść korzystanie z narzędzi cyfrowych" - dodał Dmowski.
Wiceminister zapowiedział także, że niebawem ruszą nabory wniosków konkursowych w ramach osi I dotyczącej budowy sieci szerokopasmowych, szczególnie sieci dostępowych, umożliwiających podłączenie szybkiego internetu do gospodarstw domowych, oraz osi III, mającej wpłynąć na podniesienie cyfrowych kompetencji społeczeństwa.
"Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowania konkursowe (w tych osiach). Jesteśmy praktycznie na etapie, gdzie wszystkie niezbędne dokumenty są przygotowane" - dodał. (PAP)
(planujemy kontynuację tematu)