Polaków kuszą ogłoszenia pracy za granicą. Zarobki nawet kilka razy większe niż w Polsce, ale trzeba zachować czujność

"Jesteś pielęgniarką? Mamy coś dla Ciebie. Oferujemy: zarobki ok. 20 000 PLN brutto miesięcznie, gwarantowane 9200 PLN". Taka oferta pracy w Niemczech pojawia się w różnych miejscach w internecie. Popyt na wykwalifikowanych pracowników z rozmaitych zawodów na Zachodzie nie maleje. Ale trzeba uważać, by nie dać się zmylić oszustom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polaków kuszą ogłoszenia pracy za granicą. Zarobki nawet kilka razy większe niż w Polsce, ale trzeba zachować czujność
(East News, Fot: DARIUSZ BLOCH)
WP

Oprócz bardzo wysokich - w porównaniu z polskimi - zarobków, pośrednicy pracy oferują także wiele innych korzyści, jak darmowy kurs językowy i zakwaterowanie czy częste urlopy.

Jak wskazuje firma Work Service, szczególnie w okresie wakacyjnym Polacy mają szeroki wybór ofert w różnych krajach europejskich, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Na przykład w Belgii i we Francji potrzebni są pracownicy sektora budowlanego, tacy jak malarze i tynkarze. Ci pierwsi mogą liczyć na stawkę godzinową zaczynającą się od ok. 9,75 euro za godzinę, ci drudzy na 4,5 euro więcej. Praca jest również dla recepcjonistek i operatorów wózków widłowych.

WP

W sezonie kusi też Holandia, która tradycyjnie potrzebuje pracowników do ogrodnictwa. Wśród ogłoszeń można znaleźć także inne oferty: dla pokojówek i kierowców, z których dostępnością jest coraz gorzej.

Daleka Islandia, bliskie Niemcy

Z kolei na Islandii poszukiwani są nawet kolporterzy gazet, których wynagrodzenie zaczyna się od 13,57 euro na godzinę. Stolarze budowlani mogą liczyć tam na zarobki 8100 złotych.

- Oczywiście wiąże się to z dość odległą wyprawą, ale na miejscu można spotkać już wielu Polaków, którzy obecnie stanowią największą mniejszość narodową na tej wyspie - mówi Magdalena Kwiecień z Work Service Express

WP

Prawdziwy boom na rynku pracy panuje w Niemczech. Do końca roku u naszych zachodnich sąsiadów ma powstać pół miliona miejsc pracy.

Praca w Niemczech tradycyjnie jest korzystna dla Polaków nie tylko ze względu na bliskość i dobry dojazd, ale też wysokie zarobki. Płaca minimalna za Odrą jest prawie 3-krotnie wyższa niż w Polsce.

Wideo: Praca na wakacje dla najmłodszych. Kiedy i gdzie mogą pracować nieletni?

WP

Na pracę w Niemczech mogą liczyć przede wszystkim opiekunki czy pielęgniarki i pielęgniarze. Pensje tych drugich zaczynają się od 18,06 euro za godzinę.

Nie tylko Europa Zachodnia i Skandynawia

Tak wysokie zarobki powodują, że wielu Polaków skłania się ku wyjazdowi z kraju za pracą. Z ostatnich badań Work Service wynika, że emigrację zarobkową planuje prawie 14 proc. osób. Co trzecia osoba z tej grupy myśli o wyjeździe na 3 miesiące czyli sezonowo.

Jak jednak wskazuje Work Service, zatrudnienie z łatwością można też znaleźć w Czechach, gdzie wprawdzie zarobki są niższe niż np. w Niemczech, ale za to bariera językowa jest dość niewielka.

WP

- To kraj, który w tej chwili ma najmniejsze bezrobocie w całej Unii Europejskiej i duże zapotrzebowanie na ręce do pracy - wyjaśnia Agata Zdybicka, dyrektor ds. klientów międzynarodowych w Work Service.

- Przede wszystkim potrzeba tam dziś kandydatów w sektorze produkcyjnym, gdzie zarobki wahają się między 22,6 a 31,5 zł za godzinę brutto. Do tego często należy też doliczyć różnego rodzaju premie - mówi.

Uwaga na oszustów i nieuczciwych pośredników

Wielkie zainteresowanie Polaków ogłoszeniami pracy za granicą to niestety także okazja dla oszustów i nieuczciwych pośredników. Dlatego lepiej korzystać ze znanych, renomowanych firm pośredniczących i uważać na ogłoszenia pojawiające się np. na Facebooku.

WP

Work Service radzi, by z głową podpisywać umowę. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, z kim zawieramy umowę, czy firma ma adres, siedzibę, dane kontaktowe i stronę internetową. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić lub np. już sam adres mailowy osoby, z którą się kontaktujemy wyda się podejrzany, to lepiej zrezygnować, niż później dać się oszukać.

W umowie powinny być zapisane nie tylko obowiązki i rodzaj stanowiska, ale także wynagrodzenie i czas trwania zatrudnienia. Trzeba też ustalić, czy stawka jest wypłacana za godzinę, za dzień, a może miesiąc lub w formie prowizji.

Polub WP Finanse
WP
WP