Trwa ładowanie...
d2trqdn
10-03-2015 18:06

Polkomtel nie będzie brał dalszego udziału licytacji bloków 800 MHz

Warszawa, 10.03.2015 (ISBnews) - Polkomtel podjął decyzję o zaprzestaniu aktywnego udziału w aukcji w części dotyczącej bloków częstotliwości 800 MHz, przechodząc w oferty pasywne, poinformowała spółka.

d2trqdn
d2trqdn

"Zarząd spółki Cyfrowy Polsat S.A. informuje, że w dniu 10 marca 2015 roku powziął informację od spółki Polkomtel sp. z.o.o. będącej podmiotem pośrednio zależnym od spółki, o podjęciu decyzji o zaprzestaniu udziału Polkomtel w aktywnym licytowaniu bloków z częstotliwości 800 MHz, poprzez przejście w tzw. oferty pasywne" - czytamy w komunikacie.

Według Polkomtela dotychczasowy przebieg aukcji wskazuje, że może dojść do rozwiązań negatywnych. Zamiast pozytywnego rozwiązania i stworzenia jednej lub dwóch równoważnych sieci, powstać może stan nierównowagi rynkowej i zaburzenia konkurencji.

"Może więc dojść do realizacji scenariuszy, które będą niekorzystne dla rynku i klientów. Jednym z nich jest np. sytuacja, w której współpracujące ze sobą Orange i T-Mobile zakupią po 10 MHz pasma i zbudują sieć 20 MHz. Pozostali operatorzy z jedynie 10 MHz nie będą mieli wówczas szans na konkurowanie z siecią o dwa razy szybszej transmisji danych" - wyjaśniono w informacji prasowej.

Zdaniem spółki prawdopodobny jest również scenariusz, zgodnie z którym powstaną trzy sieci LTE. "T-Mobile i Orange posiadając wspólną infrastrukturę, mogą dążyć do wyeliminowania grupy Polkomtel-Midas z budowy wspólnej sieci 800 MHz i pozostawić ją z umową ze Sferią na jednym bloku 5 MHz. Orange przejmuje wówczas 10 MHz, a drugą sieć tworzą T-Mobile i Play z 15 MHz. Na takie rozwiązanie wskazuje obecna współpraca T-Mobile i Play (umowa na roaming krajowy) oraz fakt, że Play nie posiada infrastruktury poza miastami. Pozwala to przypuszczać, że Play będzie zainteresowany w udostępnieniu pozyskanej na aukcji częstotliwości 800 MHz w zmian za upust w cenie kupowanych gigabajtów od T-Mobile. Obydwie te sieci powstaną wówczas na wspólnej infrastrukturze Orange i T-Mobile" - czytamy dalej.

d2trqdn

Polkomtel uważa, że najlepszym rozwiązaniem dla rynku i klientów jest współpraca operatorów i liczy, że aukcja doprowadzi finalnie do powstania jednej lub dwóch równoważnych sieci LTE. Nie chce jednak brać udziału w realizacji scenariuszy, które mogą zaprzepaścić szansę na zapewnienie równowagi konkurencyjnej. "Polkomtel postanowił więc przejść w oferty pasywne i stworzyć w ten sposób szansę innym operatorom na doprowadzenie do sytuacji, w której możliwe będzie zaoferowanie Polakom szybkiego Internetu najlepiej poprzez jedną, wspólną sieć LTE" - podkreślono.

Polkomtel - dzięki umowie z Grupą Midas - będzie miał zapewniony dostęp do częstotliwości 800 MHz. Wynika to z komunikatów Grupy Midas o uprawnieniu do nabycia na rzecz własną lub swoich klientów usług telekomunikacyjnych wytworzonych przez Sferię w technologii LTE w paśmie 800 MHz (Sferia posiada rezerwację na 5 MHz częstotliwości 800 MHZ, przyznaną na podstawie decyzji Prezes UKE).

"Z informacji udostępnionych przez Midas wynika, że uruchomienie pierwszych 1200 stacji bazowych sieci LTE 800, jest planowanych w przeciągu kilku kolejnych tygodni, dzięki czemu do końca marca w zasięgu LTE sieci Midas znajdzie się ponad 90% populacji Polski" - czytamy w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

Polkomtel oświadcza jednocześnie, że jest gotowy do współpracy na partnerskich i niedyskryminujących zasadach ze wszystkimi podmiotami, które nabędą częstotliwości 800 MHz. Zaprasza tym samym przyszłych posiadaczy pasma 800 MHz, w tym w szczególności firmy P4 Sp. z o.o., NetNet Sp. z o.o. oraz Hubb Investments (grupa Emitel) do współpracy przy budowie sieci 15 MHz - wraz z Grupą Midas.

Polkomtel i Cyfrowy Polsat to zintegrowana grupa medialno-telekomunikacyjna kontrolowana przez Zygmunta Solorza Żaka.

(ISBnews)

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn