Trwa ładowanie...

"Polscy przedsiębiorcy nie dają zatrudnienia"

Wynika z badania, które na zlecenie PKPP Lewiatan zrealizował instytut GfK Polonia

"Polscy przedsiębiorcy nie dają zatrudnienia"
d497a2t
d497a2t

Na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy wytwarzają większość dochodu naszego kraju tylko 28 proc. respondentów odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak, 61 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie, a 11 proc. nie wiem.

Tylko 33 proc. respondentów, na pytanie czy polscy przedsiębiorcy dają zatrudnienie większości Polaków, stwierdziło zdecydowanie tak lub raczej tak, a aż 62 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie. 5 proc. odpowiedziało nie wiem.

"Wiedza o tym co jest źródłem dochodu wytwarzanego w każdej, nie tylko polskiej, gospodarce, jest jak widać dość nikła. Dlatego warto przy każdej okazji informować, że ponad 70 proc. PKB (w 2009 r. - 72,3 proc) wytworzona była przez przedsiębiorstwa. Pozostałe 27-28 proc. wypracowały inne podmioty, a także pochodziło z cła i podatków.

Przedsiębiorstwa zatrudniają także prawie 70 proc. osób pracujących w gospodarce narodowej (nie uwzględniając zatrudnienia w jednostkach budżetowych obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego, bo te dane nie są dostępne). Bez firm nie ma dochodu narodowego, nie ma miejsc pracy, nie ma dochodów obywateli. Bo, żeby zatrudniać w sektorze publicznym, potrzebne są wpływy do budżetu z podatków, których nie byłoby, gdyby nie firmy i zatrudnieni w nich pracownicy" - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Badanie na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 2000 osób, w wieku 15 + przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Badanie odbyło się w dwóch falach, w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

(JK)

d497a2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d497a2t