Trwa ładowanie...

Polscy studenci mogą liczyć na sezonową pracę na Alasce

Nawet tysiąc dolarów tygodniowo będzie mógł zarobić student, który zdecyduje się pracować na Alasce m.in. przy łowieniu na morzu łososi. Ale praca taka może trwać jednak nawet 17 godzin na dobę

Polscy studenci mogą liczyć na sezonową pracę na AlasceŹródło: Thinkstockphotos
d46ggdm
d46ggdm

W najbliższy wtorek w Rzeszowie i Jarosławiu (Podkarpackie) pracodawcy z Alaski, głównie z branży przetwórstwa rybnego, będą zachęcać studentów do podjęcia pracy w alaskańskich w firmach.

Jak poinformowała PAP Diana Załoga z firmy Why not USA, organizatora spotkania, wyjazd na Alaskę to nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim zarobienia pieniędzy i przeżycia przygody życia.

Jak zaznaczyła, praca na Alasce nie należy do najłatwiejszych, ale jej atutem są zarobki - nawet 1 tys. dolarów tygodniowo. „Polacy, a także Słowacy mają bardzo dobrą opinię u pracodawców z Alaski, dlatego przyjeżdżają oni do Polski zachęcać do podjęcia pracy” - dodała.

Polscy studenci na Alasce mogą zajmować się m.in. sortowaniem i przygotowaniem ryb do zamrażania; pakowaniem ich w pudełka; pracą w chłodni; układaniem pudełek i przenoszeniem ich na paletę czy nakładaniem folii termokurczliwej.

d46ggdm

Jak zastrzega Załoga, ciężką, fizyczną pracę wykonują mężczyźni, kobiety wykonują lżejszą, m.in. czyszczą i patroszą ryby.

Studenci, którzy zdecydują się na pracę w alaskańskich firmach, muszą przygotować się na bardzo trudne warunki - dużą wilgoć i zimno. Dodatkowo praca na morzu przy połowie ryb na tzw. przetwórniach pływających uzależniona jest od warunków pogodowych, jeśli są one złe, wówczas pracy nie ma i nie ma też pieniędzy. Natomiast jeśli połów jest dobry, a co za tym idzie dobre są zarobki - trzeba się liczyć z pracą po 16-17 godzin na dobę.

Praca na Alasce najczęściej zaczyna się w czerwcu, kontrakty kończą się zazwyczaj ok. 15 września. Wśród wymagań, jakie stawia się studentom przed podjęciem pracy na Alasce, to m.in. komunikatywna znajomość języka angielskiego i zaliczony przynajmniej jeden semestr studiów.

W Jarosławiu oprócz spotkania z pracodawcami odbędzie się również konferencja naukowa poświęcona Alasce.

d46ggdm

Spotkanie z pracodawcami z Alaski odbędzie się w ramach programu Work and Travel. Jest to program edukacyjny adresowany do studentów. Dzięki niemu uczestnicy mają szansę nie tylko podjąć legalną pracę na terenie Stanów Zjednoczonych, ale także podszkolić język i poznać kraj.

Pracodawcy z Alaski spotkają się również ze studentami w Krakowie oraz w Lublinie. Uczestnictwo w targach pracy jest bezpłatne.

MA

d46ggdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46ggdm