Trwa ładowanie...
d1ehdeo
d1ehdeo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Polska awansowała w światowym Indeksie Wolności Gospodarczej

Polska awansowała w tegorocznym rankingu Indeksu Wolności Gospodarczej zajmując 42. miejsce na świecie, a 19 w Europie. Według raportu, zaprezentowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim Polska zmniejszyła poziom korupcji, a jej podatki są zachęcające dla inwestorów zagranicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ehdeo

W stosunku do ubiegłorocznego rankingu Polska awansowała o osiem miejsc. Dwa lata temu zajmowaliśmy 57 lokatę.

Według Indeksu najbardziej przyjaznymi dla gospodarki i biznesu państwami są kolejno: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. Poza pierwszą dziesiątką są m.in. Stany Zjednoczone (12), Niemcy (16), czy Luksemburg (21). Polskę wyprzedza też Kolumbia (28), Łotwa (37) czy Belgia (40).

Na ostatnich miejscach zostały sklasyfikowane: Zimbabwe (175), Wenezuela (176), Kuba (177) i Korea Północna (178).

d1ehdeo

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wysoka pozycja Polski w indeksie wynika m.in. z aktywnej działalności naszego państw na rzecz deregulacji, czy upraszczania przepisów prawa. "Chodzi też o aktywność instytucji, które działają w sferze obrotu gospodarczego i samych przedsiębiorców, którzy przez swój wpływ i nacisk budują to zrozumienie dla wolności gospodarczej w instytucjach publicznych" - dodał.

W raporcie wskazano, że Polska poprawiła się w kwestiach dot. zwalczania korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej.

Podczas debaty towarzyszącej publikacji raportu wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreślała, że w Polsce mamy np. bardzo mocny system monitoringu wydatkowania środków unijnych, który jednocześnie przeciwdziała mechanizmom korupcyjnym, ale też pozwala elastycznie po nie sięgać.

Wiceminister dodała, że w Polsce mamy też interesujący dla inwestorów zagranicznych system podatkowy. Wskazała na 19 proc. podatek CIT. Wyliczała, że państwo polskie upraszcza też procedury kontaktowe z administracją publiczną. Przyznała, że jednym z największych wyzwań będzie zmiana ustawy o zamówieniach publicznych.

d1ehdeo

Na to wskazał też prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI) Robert Gwiazdowski, który ocenił, że obecne prawo zamówień publicznych jest nieprzejrzyste i sprzyja korupcji. "Jeżeli poprawimy funkcjonowanie zamówień publicznych, poprawimy naszą pozycję" - zaznaczył.

Gwiazdowski oceniając pozycję Polski w indeksie podkreślił jednak, że zajęliśmy dopiero 42 miejsce na świecie i dopiero 19 w Europie. Jako przykład wskazał Estonię, która w rankingu jest na 8 miejscu. "Startowała ona z tego samego miejsca co my. My też tak możemy, mamy lepsze potencjał, mamy lepsze4 położenie gospodarcze, ciekawsze miejsca do prowadzenia biznesu i przede wszystkim mamy jeszcze ludzi" - podkreślił.

Prezes WEI wskazał, że problemem w Polsce nadal jest mała przyjazność państwa dla podmiotów gospodarczych oraz biurokratyczne bariery dla rozwoju biznesu. Ocenił, że likwidacja barier pozwoli stymulować rynek pracy, a co za tym idzie i samą gospodarkę.

Podczas debaty prezes Solarisa Solange Olszewska podkreśliła, że w Polsce powinniśmy się nauczyć doceniać i szanować "znakomite własne firmy", a nie tylko wzorować się na tych zagranicznych, które niekoniecznie dysponują najnowszymi technologiami czy sposobami zarządzania.

d1ehdeo

Dodała, że polityka gospodarcza państwa powinna mieć wizję, a nie być krótkowzroczna. Zaapelowała także, aby samozatrudnienia nie traktować jako "śmieciowej" umowy o pracę. Olszewska zwracała uwagę, że taki sposób zatrudnienia pozwala np. nie uciekać przedsiębiorcom do szarej strefy.

Minister Dziekoński podkreślił, że wolność gospodarcza jest "istotną wartością budowy trwałej niepodległości". "Kiedy w zeszłym roku świętowaliśmy 25 lat wolności prezydent Bronisław Komorowski bardzo często mówił, że nie ma wolności bez przedsiębiorczości. Wolność służy budowie działania, możliwości aktywnej kreacji. Możemy dzisiaj powiedzieć, że trudno być przedsiębiorczym bez wolności" - dodał.

Według ministra ważnym składnikiem budowania "poczucia wolności i konkurencyjnej gospodarki opartej na przedsiębiorczości jest budowa kultury dialogu, rozmowy i współpracy (...) opartej na przyjaznym podejściu do partnera, a nie opartej na nadmiernej nieufności i zasłanianiu się przepisami prawa".

Indeks Wolności Gospodarczej jest przygotowywany przez The Heritage Foundation i Wall Street Journal od 20 lat. W rankingu analizowane i punktowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji), wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne), efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

d1ehdeo

Podziel się opinią

Share
d1ehdeo
d1ehdeo