Trwa ładowanie...

Polska naruszyła prawo chcąc zmienić ustawę hazardową?

Komisja Europejska zaczęła badać tryb pracy nad ustawą o grach hazardowych. Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 5 lutego zwróciła się do polskiego rządu z prośbą o wyjaśnienia.

Polska naruszyła prawo chcąc zmienić ustawę hazardową?Źródło: AFP
d2xtm74
d2xtm74

Komisja Europejska zaczęła badać tryb pracy nad ustawą o grach hazardowych. Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 5 lutego zwróciła się do polskiego rządu z prośbą o wyjaśnienia.

Teoretycznie nasze władze powinny odpowiedzieć w ciągu miesiąca. Problemem dla rządu może być to, że branżę właścicieli automatów przed KE będzie reprezentował Vassilis Akritidis, szef biura antydumpingowego w międzynarodowej kancelarii prawnej Hammonds. To ten sam człowiek, który wygrał podobną sprawę przeciw rządowi Grecji.

W rozmowie z "DGP" Akritidis zarzuca Polsce naruszenie prawa europejskiego polegające na braku notyfikacji, czyli nie zawiadomienie Komisji Europejskiej o zamiarze wprowadzenia nowych przepisów.

Prawnik wyraża nadzieję, że pod presją KE polski rząd zawiesi funkcjonowanie tej ustawy i przygotuje nowy projekt, który przekaże do notyfikacji. Przeprowadzi też debatę publiczną na ten temat i przygotuje rzetelne badania dotyczące problemu hazardu, aby udowodnić swoje stanowisko przed KE.

d2xtm74

Jeżeli stanie się inaczej, to Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzeka z reguły dwie kary. Jednorazową, bardzo wysoką, sięgającą milionów euro, i drugą - dzienną, którą polski rząd musiałby płacić za każdy dzień obowiązywania niezgodnych z unijnym prawem przepisów. Kara jest naliczana do momentu wejścia w życie przepisów zgodnych z prawem unijnym. Dla przykładu Grecja płaciła dziennie 32 tys. euro.

Według Akriditisa argumentem przemawiającym przeciwko polskim władzom jest to, że zakazując jednej formy hazardu, lansują gry należącego do Skarbu Państwa monopolisty, czyli Totalizatora Sportowego. Tymczasem unijni urzędnicy, rozstrzygając spory dotyczące ograniczania pewnych swobód, zwracają uwagę na zasadę zachowania równości, proporcjonalności, która w tym przypadku została naruszona.

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74