Trwa ładowanie...
dyrektywa

Polska w czołówce państw, które mają problemy z wdrażaniem prawa UE

Polska jest w czołówce państw UE, które mają problemy z wdrażaniem unijnych przepisów - wynika z opublikowanej we wtorek informacji Komisji Europejskiej. Gorzej od nas radzą sobie tylko trzy kraje: Włochy, Belgia i Hiszpania.

Share
Polska w czołówce państw, które mają problemy z wdrażaniem prawa UE
Źródło: Thinkstockphotos
d23hhz8

Według danych KE pod koniec zeszłego roku przeciwko Polsce toczyły się 82 procedury o naruszenie prawa UE. Najwięcej otwartych procedur miały Włochy - 99, Belgia - 92 i Hiszpania - 91.

Najlepiej z wdrażaniem unijnych przepisów radzą sobie kraje bałtyckie. Na 31 grudnia 2012 r. przeciwko Łotwie toczyło się jedynie 20 spraw o naruszenie prawa Unii. Litwa miała 22, a Estonia 24 otwarte sprawy.

Komisja Europejska podkreśla, że ogólnie państwa członkowskie poprawiły się, jeśli chodzi o wprowadzanie prawa UE. Na koniec zeszłego roku KE prowadziła 1343 procedury o naruszenie unijnych przepisów; to o 25 procent mniej niż na koniec 2011 roku, kiedy było 1775 otwartych spraw.

Najczęściej procedury dotyczą przepisów z dziedziny ochrony środowiska, transportu, podatków oraz rynku wewnętrznego. Zarzuty Komisji Europejskiej wiążą się zaś przede wszystkim z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych dyrektyw.

d23hhz8

Podziel się opinią

Share
d23hhz8
d23hhz8