Trwa ładowanie...

Polska wciąż liderem w regionie

W 2008 r. Polska po raz kolejny była liderem regionu, jeśli chodzi o inwestycje funduszy private equity i venture capital – podało stowarzyszenie European Private Equity & Venture Capital Association.
Share
Polska wciąż liderem w regionie
Źródło: Jupiterimages
d424ilu

Na naszym rynku sięgnęły one 628 mln euro. To stanowi więcej niż jedną czwartą ubiegłorocznych inwestycji tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej, których wartość wyniosła 2,5 mld euro.

W ubiegłym roku najbardziej popularnymi, po Polsce, krajami, w których fundusze private equity i venture capital lokowały pieniądze, były Węgry i Czechy. Zebrały odpowiednio 477 mln euro i 411 mln euro.Rok wcześniej na naszym rynku fundusze zainwestowały nieco więcej, bo 684 mln euro. To oznacza, że spadek wyniósł około 8 proc. Skala spadku w całym regionie jest jednak większa, bo sięga 18 proc. Mimo to 2008 rok był pod względem wartości inwestycji drugim najlepszym w historii branży.

W dużym stopniu zmniejszyły się inwestycje typu wykupy i refinansowanie, czyli dotyczące głównie spółek w zaawansowanej fazie rozwoju. W 2008 r. ich wartość sięgnęła 1,6 mld euro, czyli o 30 proc. mniej niż rok wcześniej. Również o jedną trzecią w ujęciu rok do roku zmniejszyły się inwestycje typu venture, czyli w najmniej rozwinięte spółki.

d424ilu

Z drugiej strony tzw. ekspansywne inwestycje funduszy (polegające na finansowaniu rozwoju firmy zarówno po, jak i przed osiągnięciem progu rentowności) w 2008 r. w całym regionie były wyższe niż w 2007 r. – wyniosły 710 mln euro, wobec 132 mln euro. Mniej więcej tyle samo, ile wydały, 2,5 mld euro, fundusze pozyskały w 2008 r. na nowe inwestycje. To o 40 proc. mniej niż w rekordowym i pod tym względem 2007 roku.

Natalia Chudzyńska

PARKIET

d424ilu

Podziel się opinią

Share
d424ilu
d424ilu