Trwa ładowanie...

Pomiędzy wsparciem i oporem - giełdowy komentarz poranny

Indeks WIG20 porusza się obecnie w dość wąskim przedziale wahań cenowych. Co więcej, generowane ruchy cechują się sporą przypadkowością.

Share
Pomiędzy wsparciem i oporem - giełdowy komentarz porannyŹródło: Thinkstockphotos
d19jbk0

Ponieważ mamy jednak do czynienia w ujęciu krótkoterminowym z trendem bocznym, przeciwstawne i wzajemnie wykluczające się działania inwestorów są czymś charakterystycznym dla tego typu tendencji rynkowej.

W moim odczuciu sygnałem uwiarygadniającym inicjatywę zapoczątkowaną przez popyt w węźle cenowym: 2238 – 2244 pkt. byłoby dopiero trwałe przełamanie (czyli włącznie z ceną zamknięcia) bariery podażowej: 2354 – 2359 pkt. Mamy tutaj bowiem do czynienia z średnioterminową zaporą podażową Fibonacciego, wytyczoną na bazie zniesienia 38.2%. Biorąc również pod uwagę inne, dodatkowe elementy wzmacniające wymieniony obszar cenowy, jego przełamanie należałoby uznać za ważne wydarzenie techniczne.

Niewykluczone, że konsekwencją takiego, korzystnego dla byków przebiegu zdarzeń byłby powrót indeksu na ścieżkę średnioterminowego trendu wzrostowego (choć w moim odczuciu w rejonie: 2354 – 2359 pkt. należy liczyć się z możliwością silnego wzrostu presji podażowej).

d19jbk0

Tymczasem popyt ma ewidentny problem z pokonaniem lokalnej strefy oporu: 2326 – 2329 pkt.

To właśnie wymieniony zakres cenowy w połączeniu z zaporą popytową: 2283 – 2289 pkt. tworzą relatywnie wąski korytarz, w którym rozgrywają się bieżące wydarzenia. Intuicyjnie czujemy, że powrót indeksu WIG20 poniżej dolnego ograniczenia strefy wsparcia: 2283 – 2289 pkt. nie byłby najszczęśliwszym dla kupujących sygnałem technicznym. Świadczyłby bowiem o wzroście aktywności podaży w dość newralgicznym dla rynku rejonie cenowym (powrócę do tej kwestii w dzisiejszym komentarzu wideo).

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/34389/biuletyn_poranny_20150121.pdf )

d19jbk0

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d19jbk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19jbk0
d19jbk0