Trwa ładowanie...
d37dbtp

Pomorskie/Powstał fundusz kapitałowy dla innowacyjnych firm

Pomorskie firmy jako pierwsze w kraju mogą korzystać z pomocy w postaci kapitału podwyższonego ryzyka w ramach Inicjatywy Jeremie. Na wsparcie mogą liczyć mikro i małe firmy z największym potencjałem rozwojowym. Utworzony fundusz dysponuje kwotą 55 mln zł.
Share
d37dbtp

W środę w Gdańsku przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Pomorskiej Spółki Zarządzającej, Eques Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i samorządu województwa podpisali umowę o utworzeniu Jeremie Seed Capital Województwa Pomorskiego Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

Nowy produkt będzie finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 w ramach Inicjatywy Jeremie oraz ze środków pozyskanych od profesjonalnych inwestorów prywatnych.

Wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski poinformował, że celem nowego instrumentu będzie inwestowanie w pomorskie mikro i małe przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju lub w fazie rozruchu. Fundusz będzie inwestował środki unijne oraz środki pozyskane od profesjonalnych inwestorów prywatnych w zamian za udziały w przedsiębiorstwach, które otrzymają wsparcie. "Będą wspierane pomysły odważne, innowacyjne, z wielkim potencjałem, z tzw. wyższej półki, które jednocześnie są kosztowne i zbyt ryzykowne dla banków" - wyjaśnił.

d37dbtp

Zastępca dyrektora Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK pełni rolę Menedżera Funduszy Powierniczych Jeremie w Pomorskiem), Dariusz Wieloch wyjaśnił dziennikarzom, że nowa forma pomocy przeznaczona jest dla najlepszych przedsięwzięć i firm w województwie. "Łączymy środki publiczne oraz prywatne i inwestujemy wspólnie w najlepsze przedsięwzięcia rokujące najlepiej" - dodał. Jak powiedział, "szukamy drugiego Google'a, Apple'a, Microsoftu czy jakiejś innej firmy, która mogłaby wydźwignąć pomorskie".

Przyznał, że na razie nowy instrument w ramach Jeremie jest dostępny tylko w Pomorskiem, które - jak ocenił - "jest pionierem i odstaje od pozostałych województw w kraju pod względem tego typu instrumentów finansowych". Poinformował, że wielkość pomocy może wynieść od 300 tys. zł do 1,5 mln zł. Tłumaczył, że przedsiębiorca nie będzie musiał co miesiąc spłacać zobowiązania, tylko - jak podkreślił - straci część kontroli nad spółką, bo jednym z jej udziałowców stanie się inwestor finansowy. Fundusz ma dawać spółce "pięć lat na zaistnienie". "Jeśli spółce się powiedzie, to ten kapitał wielokrotnie się pomnoży, a jeżeli nie, to może być sprzedana i fundusz odzyska całość lub część kapitału" - wyjaśnił.

Poinformował, że z 55 mln zł, którymi dysponuje fundusz, 25 mln zł pochodzi z Inicjatywy Jeremie, a 30 mln zł z z Pomorskiej Spółki Zarządzającej i Eques Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Byczkowski zapowiedział, że jeśli okaże się, że w województwie jest przedsiębiorczość wysoko rozwinięta, to władze samorządowe będą starały się przeznaczać większe kwoty na fundusze wspierające taką przedsiębiorczość.

Poinformował, że w Pomorskiem w ramach Inicjatywy Jeremie w minionych pięciu latach pomoc w formie pożyczki lub poręczenia otrzymało ok. 4 tys. mikro i małych firm na łączną kwotę ponad 350 mln zł.

d37dbtp

Prezes Pomorskiej Spółki Zarządzającej Marcin Kapuściński powiedział po podpisaniu umowy, że "celem nowego funduszu inwestycyjnego jest wspieranie pomorskiej gospodarki". Prezes Eques Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Tomasz Korab zwrócił uwagę, że dzięki pomocy funduszu firmy "będą mogły zwiększyć swoją bazę kapitałową, przez co mogą zyskać np. zdolność kredytową i zwiększyć swoje możliwości rozwojowe". Zaznaczył, że fundusz jest rodzajem współpracy pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym. "Kapitał chce zarabiać, przedsiębiorcy mają pomysły, jak zarobić, więc powinno to się odbywać z korzyścią dla inwestorów, przedsiębiorców, jak i całego regionu" - dodał.

Inicjatywa Jeremie jest formą pomocy oferowaną firmom. Zakłada odejście od tradycyjnych dotacji na rzecz zwrotnej pomocy finansowej w postaci kredytów, pożyczek i poręczeń. Pożyczkę może otrzymać każdy przedsiębiorca na finansowanie działalności, w tym wyposażenie, inwestycje, tworzenie miejsc pracy, wdrażanie innowacji.

d37dbtp

Podziel się opinią

Share
d37dbtp
d37dbtp