Ponad 105 mln euro na wsparcie dla młodych bez pracy na Śląsku

Ponad 105 mln euro będzie można przeznaczyć na wsparcie zawodowe młodych osób z woj. śląskiego - poinformowano podczas konferencji prasowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach. Będą oni mogli m.in. samodzielnie decydować, gdzie będą się szkolić.

Ponad 105 mln euro na wsparcie dla młodych bez pracy na Śląsku
Źródło zdjęć: © Fotolia | apops

26.05.2014 15:30

Z danych przedstawionych w poniedziałek przez WUP wynika, że pod koniec ubiegłego roku w województwie śląskim pracy nie miało 33,6 proc. osób poniżej 25. roku życia. Najwięcej zarejestrowanych było w powiatach pszczyńskim, wodzisławskim i lublinieckim (średnio ok. 24 proc.), najmniej w dużych miastach na prawach powiatu - m.in. w Częstochowie (8 proc.), Bielsku-Białej (10,9 proc.), Dąbrowie Górniczej (11,8 proc.).

W odnalezieniu się na rynku pracy, m.in. tuż po zakończeniu nauki w szkole, ma pomóc osobom młodym Program Operacyjny "Wiedza Edukacja Rozwój", realizowany w latach 2014-2020. Przewiduje on m.in. staże, szkolenia, dofinansowanie studiów podyplomowych, dofinansowanie kosztów egzaminów, stypendium na kontynuowanie nauki, bony szkoleniowe.

"Kiedyś było tak, że powiatowe urzędy pracy organizowały szkolenia i osoby, które chciały w nich uczestniczyć, decydowały się na to, co proponował urząd. Program natomiast przewiduje, że jeśli konkretna osoba znajdzie sobie firmę szkoleniową i dopyta, ile to kosztuje, to od powiatowego urzędu pracy dostanie bon. Będzie mogła się szkolić w zakresie, w jakim sobie życzy" - powiedziała Ewa Siwczak z WUP. Dodała, że program zakłada również zwrot kosztów dojazdu oraz tzw. bon na zasiedlenie, w sytuacji, gdy młoda osoba dostanie pracę "daleko od miejsca zamieszkania" (wysokość tego bonu nie została jeszcze określona).

Pomoc, jak podkreślano w poniedziałek w Katowicach, będzie nastawiona "na indywidualizację wsparcia", co oznacza, że będą brane pod uwagę m.in. predyspozycje i doświadczenie zawodowe.

Szacuje się, że w skali woj. śląskiego program obejmie kilkadziesiąt tysiący młodych ludzi, w tym m.in. osoby w wieku 15-24 lata (również niepełnosprawne), które nie uczestniczą w szkoleniu, kształceniu, nie mają pracy.

Program Operacyjny "Wiedza Edukacja Rozwój", z którego finansowane będą m.in. działania na rzecz poprawy sytuacji młodych na rynku pracy, zakłada wydatkowanie 4,4 mld euro w latach 2014-2020. Województwo śląskie będzie mogło przeznaczyć na ten cel ponad 105 mln euro. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Źródło artykułu:PAP
śląskurząd pracybezrobocie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)