Ponad 300 tys. recept w rok. Lekarka znowu może przyjmować pacjentów
Pod koniec sierpnia 2023 r. Warszawski Okręgowy Sąd Lekarski zawiesił prawo do wykonywania zawodu lekarce, która w ciągu roku wystawiła ponad 300 tys. recept. Jednak obecnie może ona ponownie przyjmować pacjentów.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", lekarka, której Warszawski Okręgowy Sąd Lekarski w sierpniu 2023 roku zawiesił prawo do wykonywania zawodu na rok, znowu może przyjmować pacjentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma
Z informacji podanych przez dziennik wynika, że lekarka za pomocą tzw. "receptomatu" wystawiła w ciągu roku 320 tys. zwolnień, co oznacza, że statystycznie nowy pacjent był u niej co 60 sekund.
Okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej w Warszawie dr Krzysztof Jankowski zamierza wystąpić o ponowne zawieszenie lekarki - czytamy w dzienniku.
Rekordziści wystawiali tysiąc recept dziennie
Zmiana przepisów w 2020 roku, która umożliwiła wystawianie zwolnień lekarskich oraz recept za pośrednictwem telekonsultacji, nie tylko ułatwiła życie pacjentom, ale także spowodowała taśmowe wystawianie leków przez lekarzy za pośrednictwem internetowych portali.
30 czerwca 2023 r. minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept - w ciągu roku wystawili od 100 do 400 tys. recept. Oznacza to, że dziennie wystawiali oni od blisko trzystu do ponad tysiąca recept.
Od 3 lipca 2023 r. lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę, a liczba przepisanych recept w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300. Limity – jak uzasadnia MZ – wprowadzono, by zapobiegać nadużyciom.