Ponad miliard złotych trafił do rodzin. Ostatnie trzy miesiące na złożenie wniosku

300+ płynie do ludzi. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Polacy złożyli już wnioski, obejmujące 4,2 mln dzieci. Suma przelewów z ZUS-u przekroczyła już miliard złotych. Wciąż jednak jest około 200 tysięcy dzieci, których opiekunowie nie zgłosili się po pieniądze. A bez złożenia wniosku dodatek się nie należy.

Ponad miliard złotych trafił do rodzin. Ostatnie trzy miesiące na złożenie wniosku
Ponad miliard złotych trafił do rodzin. Ostatnie trzy miesiące na złożenie wniosku
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. TOS

01.09.2022 11:01

W dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego Polska Agencja Prasowa podsumowała dotychczasowe efekty tegorocznej edycji programu "Dobry start", określanego często jako 300+. Z danych resortu rodziny wynika, że do tej pory złożonych zostało około trzech milionów wniosków o 300 zł, obejmujących 4,2 mln dzieci. ZUS wypłacił już ponad 3,5 mln świadczeń na łączną kwotę ponad miliarda zł.

Jeszcze trzy miesiące na złożenie wniosku

Uprawnionych do 300+ jest około 4,4 mln dzieci, a to oznacza, że jeszcze około 200 tysięcy dzieci czeka, aż ich opiekunowie złożą wniosek. Jest to konieczne, by dostać pieniądze. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 r. wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych, system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

Ci, którzy zrobili to w lipcu lub w sierpniu, mają gwarancję, że dostaną pieniądze nie później niż do 30 września. Teraz zostały trzy ostatnie miesiące na złożenie wniosku i osoby, które dopiero się za to zabierają, będą musiały na wypłatę pieniędzy poczekać dłużej - środki trafią na ich konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto może złożyć wniosek o 300+

Wnioskować o świadczenie mogą matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Pieniądze przysługują na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Z kolei na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez nie 24. roku życia. Dodatek nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola ani na studentów. Za wypłatę świadczenia odpowiada ZUS.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów trafi wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS. Zostaniemy o tym poinformowani sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)