Trwa ładowanie...

Poprawa wyników największych giełdowych spółek może przyciągnąć kapitał z zagranicy

Wzrost zysków największych spółek na warszawskiej giełdzie powinien zbiec się z dalszym poluzowaniem polityki monetarnej w USA. Zestawienie obu tych czynników zdaniem części analityków wywołać może falę zakupów blue chips z polskiego rynku.

Poprawa wyników największych giełdowych spółek może przyciągnąć kapitał z zagranicyŹródło: WP.PL
d1ejqck
d1ejqck

Sektor paliwowy, spółki wydobywcze, a także niektóre firmy budowlano-deweloperskie i handlowe - to zdaniem większości analityków podmioty, które w III kwartale poprawią swoje rezultaty finansowe. „Parkiet” dotarł do prognoz 11 domów maklerskich dotyczących przychodów, zysków i EBITDA spółek z WIG20.

Spora dynamika zysków

Konkluzja raportów analitycznych jest podobna – inwestorzy mogą spodziewać się w najbliższym czasie raczej dobrych wyników. Zysk netto dla całej grupy firm z WIG20 (razem z bankami, ale pomijając czeski CEZ) wzrosnąć ma o około 40 proc. kwartał do kwartału oraz o około 16 proc. rok do roku. Jednym z powodów takich zwyżek będą zdaniem analityków lepsze wyniki Orlenu i Lotosu, które skorzystały na lipcowym umocnieniu złotego (co m.in. zmniejsza koszt obsługi zobowiązań).

Tym razem nie powinny zawieść także banki, które powinny poprawić łączny zysk dzięki mniejszym odpisom na zagrożone kredyty (patrz ramka).W mniejszym stopniu będą rosnąć przychody. Analitycy szacują, że dla wszystkich firm z WIG20 (prócz CEZ) wzrosną one o 1 proc. kwartał do kwartału i niemal 15 proc. rok do roku.

Dobry moment na publikację

Publikacja lepszych niż poprzednio sprawozdań finansowych w momencie, kiedy rynki czekają na kluczowe posiedzenie Fed (2–3 listopada), okazać się może podwójnie korzystna. Analitycy Domu Maklerskiego WBK w swojej nowej strategii przypominają, że większość inwestorów oczekuje od Rezerwy Federalnej dalszego luzowania polityki pieniężnej.

d1ejqck

Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, można – ich zdaniem – oczekiwać napływu na rynki wschodzące kolejnych porcji kapitału. Poprawa zysków polskich spółek w takim momencie może działać, ich zdaniem, niezwykle przyciągająco na inwestorów.O tym, czy rzeczywiście wyniki za III kwartał będą dobre, zaczniemy przekonywać się we wtorek, kiedy to publikację wyników planują Bank Millennium i TVN.

W przypadku medialnej spółki prognozy wskazują raczej na spadek zysku rok do roku (do około 33 mln zł, z 58, 2 mln zł rok wcześniej). – To efekt wyższych kosztów finansowych związanych z obsługą zadłużenia, podatek w wysokości kilkunastu milionów złotych oraz wyższy poziom konsolidacji strat platformy „n” – ocenił w rozmowie z Reuterem analityk UniCredit CAIB Przemysław Sawala-Uryasz. Domy maklerskie są jednak przekonane, że spółka wyjdzie ze strat osiągniętych w II kw.

Co zrobić z rezerwą TP?

W środę swoje wyniki opublikuje Telekomunikacja Polska. Analitycy prognozując je, musieli zdecydować, czy uwzględniać rezerwę, którą grupa ma zawiązać w związku z przegranym sporem z duńską firmą DPTG. Stąd też szacunki domów maklerskich wahają się od straty na poziomie 254 mln zł do zysku na poziomie 359 mln zł (w tym przypadku rezerwa nie jest uwzględniana).Z naszych rozmów z analitykami wynika, że różnie prognozują oni wysokość samej rezerwy. Niektórzy – jak Jakub Viscardi z DM IDMSA – sądzą, że wyniki TP w III kwartale obciąży odpis przekraczający 700 mln zł (467 mln zł rezerwy na pierwszą fazę sporu i 250 mln zł na drugą). Inni, jak Waldemar Stachowiak z Ipopemy Securities, przyjmują, że rezerwa wyniesie w sumie 588 mln zł.

Ponieważ trudno zgadnąć, jaką politykę przyjmie ostatecznie spółka, to analitycy wolą rozmawiać o tym, co miało wpływ na podstawowy biznes TP. Paweł Puchalski z DM BZ WBK spodziewa się stabilizacji w segmencie komórkowym (Orange), ale przyspieszonego ubytku łączy i przychodów w części telefonii stacjonarnej. Jeśli chodzi o wyniki segmentu szerokopasmowego dostępu do Internetu, to analitycy sądzą, że TP wykaże przychody zbliżone do tych z II kwartału.

d1ejqck

Zdaniem Jakuba Viscardiego z DM IDMSA reakcja rynku na wyniki opublikowane przez TP powinna być neutralna, jeśli będą one zgodne ze wskazówkami zarządu (przypomnijmy, że po II kwartale prezes Maciej Witucki zapowiedział, że spadek przychodów będzie już wolniejszy). Większość analityków uważa, że wpływy ze sprzedaży TP nie obniżą się bardziej niż o około 3 proc.

KRZEŚ , Konrad Krasuski , ziu
16 procent
o tyle spółki z WIG20 zwiększą zyski w III kwartale w stosunku do zeszłego roku, jeżeli średnia prognoz analityków jedenastu biur maklerskich się sprawdzi.

6,9 mld zł
takiego łącznego zysku netto największych spółek z warszawskiej giełdy analitycy spodziewają się w III kwartale (pomijając CEZ). W II kwartale suma zysków sięgała 5 mld zł.

56,9 mld zł
takich łącznych przychodów spółek z WIG20 (pomijając CEZ) spodziewają się analitycy w III kwartale. W II kwartale suma przychodów wynosiła 56,4 mld zł.

d1ejqck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ejqck