Popyt nie traci wiary
Jak pamiętamy wydarzeniem poniedziałkowej sesji była z pewnością obrona wsparcia: 2313 – 2316 pkt. To właśnie tutaj czwartkowo – piątkowy impuls podażowy wytracił swój impet.
Ponieważ głównym elementem konstrukcyjnym strefy było zniesienie 38.2%, wygenerowany ruch korekcyjny – w relacji do impulsu popytowego zainicjowanego 23. kwietnia – należało traktować jako stosunkowo płytki. Na pewno układ techniczny wykresu uległby pogorszeniu (o czym wspominałem w opracowaniach), gdyby analizowana strefa: 2313 – 2316 pkt. została zanegowana.
Z wymienionego rejonu bykom udało się jednak w końcowej fazie poniedziałkowego handlu zainicjować silny ruch cenowy, w efekcie czego kontrakty przedostały się ponad zakres lokalnej strefy oporu: 2333 – 2336 pkt.
Jest to istotna kwestia, gdyż wskazany węzeł Fibonacciego przeobraził się wczoraj w zaporę popytową. Co więcej, podaż nie była w stanie zablokować w tym rejonie próby wykreowania ruchu wzrostowego. Jeśli dodamy do tego niezwykle słabo zachowujący się Euroland, postawa strony popytowej na FW20M13 rzeczywiście zasługiwała wczoraj na spore uznanie. Ostatecznie kontrakty weszły w stosunkowo silną fazę wzrostów i z łatwością wybiły się ponad zakres: 2350 – 2353 pkt. W komentarzach podkreślałem, że tego typu wyłamanie można potraktować jako kolejny, intradayowy sygnał techniczny zapowiadający test dużo istotniejszego węzła podażowego: 2375 – 2378 pkt.
Warto w tym kontekście podkreślić, że po kilkudziesięciu minutach handlu (od przełamania 2350 – 2353 pkt) kontrakty dotarły do węzła: 2375 – 2378 pkt., gdzie dało się zauważyć niewielki wzrost aktywności podaży. Na rynku nie mogło jednak dojść do ukształtowania się spadkowego ruchu kontrującego. Popyt kontrolował bowiem sytuację na FW20M13.
Z pełną kontrolą rynku mieliśmy także do czynienia w końcowej fazie handlu. Co więcej, w ostatnich minutach sesji bykom udało się wytyczyć nowe maksimum cenowe kreowanego od 23. kwietnia impulsu, choć z zanegowaniem strefy oporu: 2375 – 2378 pkt. był jednak pewien problem.
Niemniej sesja zakończyła się sporym sukcesem byków, zważywszy, że przez większą jej część wykazywaliśmy się niezależnością względem słabo zachowującego się wczoraj Eurolandu (zamknięcie wypadło na poziomie 2378 pkt., co stanowiło wzrost wartości FW20M13 wynoszący aż 1.41%).
Tak jak sugerowałem w komentarzach online, następstwem przełamania istotnego jak się wczoraj okazało węzła: 2275 – 2278 pkt. powinien być test średnioterminowej zapory podażowej: 2405 – 2410 pkt. skonstruowanej na bazie zniesienia 38.2%. Jest to w moim odczuciu potencjalnie istotny obszar cenowy, gdzie należy liczyć się z możliwością wzrostu presji podażowej.
Intuicyjnie czujemy, że brak takiej presji, to automatycznie stosunkowo silny sygnał techniczny, zapowiadający kontynuację ruchu wzrostowego. Trudno byłoby wówczas lansować tezę, że w ujęciu średnioterminowym obóz niedźwiedzi nadal posiada przewagę techniczną. Wydaje się, że w przypadku sforsowania węzła: 2405 – 2410 pkt. strona popytowa stanęłaby przed szansą zmiany trendu na FW20M13 właśnie z punktu widzenia nieco dłuższego horyzontu czasowego.
Układ techniczny wykresu w ujęciu krótkoterminowym zacząłby się komplikować, gdyby doszło jedynie do naruszenia strefy: 2375 – 2378 pkt., po czym sprzedającym udało się zanegować tzw. pierwszą zaporę popytową Fibonacciego (szczegóły w komentarzach online). Byłby to dość niepokojący sygnał, wskazujący na możliwość wyczerpywania się impetu ruchu wzrostowego.
Obecnie rolę istotnego wsparcia pełni na wykresie obszar cenowy: 2336 – 2341 pkt. Początek sesji powinien jednak upłynąć pod znakiem kontynuacji wczorajszej inicjatywy, tak więc wymieniona strefa wsparcia nie będzie już odgrywać kluczowej roli na wykresie (o jej modyfikacji napiszę w swoim pierwszym opracowaniu online).
Na zakończenie warto jeszcze zwrócić uwagę na dzisiejsze, niezwykle rozbudowane kalendarium. Tutaj przede wszystkim wyeksponowałbym dane dotyczące PKB poszczególnych krajów, jak i całego Eurolandu (godz. 11.00).
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |