Trwa ładowanie...
d1mn4k6
euro
25-02-2009 08:54

Poranny szkic walutowy

W dniu dzisiejszym Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję o wysokości stóp procentowych. Podczas ostatniego posiedzenia obniżono stopę referencyjną o 75 punktów bazowych, do 4,25%.

d1mn4k6
d1mn4k6

Stosunek głosów podczas styczniowego posiedzenia wyniósł 5-5, jednak o obniżce zdecydował dodatkowy głos prezesa Sławomira Skrzypka. Biorąc pod uwagę fakt, że spośród trzech proponowanych rozmiarów obniżek zdecydowano się głosować nad największą, uważamy że dziś możliwa jest obniżka o 25 pb, jednak nie większa. Czynnikami, które mogą powstrzymać Radę od dalszego cięcia stóp są, poza notowaniami złotego, które podwyższają cenę dóbr importowanych, publikacje danych o wyższej od oczekiwań inflacji CPI oraz PPI.

Barack Obama wystąpił wczoraj przed obydwoma izbami Kongresu w przemówieniu, które koncentrowało się głównie na gospodarce. Clou przesłania brzmiało: robimy wszystko, żeby wydobyć gospodarkę z kryzysu i uda się to, jednak efekty nie będą widoczne natychmiastowo. Obama zapowiedział również, że po wyjściu z recesji konieczne będzie rozpoczęcie dziesięcioletniego planu oszczędności środków budżetowych. Zapowiedzi te będą trudne do spełnienia, gdyż Amerykę czeka restrukturyzacja systemu finansowania opieki zdrowotnej. Przed Senacką Komisją ds. Bankowości występował wczoraj Ben Bernanke. Wyraził on opinię, że amerykańskie banki poradzą sobie w końcu z sytuacją i powinno obejść się bez strukturalnej nacjonalizacji największych instytucji sektora bankowego na szwedzką modłę. Słowa te mogły być jednym z czynników, które poprawiły nastroje inwestorów i pozwoliły indeksom giełdowym w USA wzrosnąć po osiągnięciu najniższych od 12 lat poziomów.

Niepokojące wieści napłynęły z Japonii: eksport z tego kraju spadł o ponad 45% w ujęciu rocznym (eksport z Polski spadł w grudniu o 16,8%), zaś eksport samochodów zmalał o blisko 2/3. Jednocześnie warto zauważyć, że eksport z Japonii do Chin również znacznie się zmniejszył (do Chin eksportowane są głównie podzespoły elektroniczne, eksportowane z Chin następnie jako części gotowych produktów), co może oznaczać, że wbrew rządowym statystykom chińska gospodarka również odczuwa spadki PKB. Chińskie władze podają odczyty o PKB jedynie w ujęciu rocznym. Całkowicie brak jest informacji o danych kwartalnych, oczyszczonych ze zjawisk sezonowych. Eksport z Chin spadł tymczasem w styczniu o 17,5% w ujęciu rocznym.

Opublikowano już dane o dynamice PKB w Niemczech. PKB spadło o 2,1% w ujęciu kwartalnym i o 1,7% w ujęciu rocznym. Wydatki konsumpcyjne obywateli spadły o 0,1%, zaś spadek wydatków inwestycyjnych przyczynił się do spadku PKB o 0,5%. Spadek PKB aż o 1,7% w ujęciu kwartalnym jest skutkiem spadku eksportu 7,8% oraz jednoczesnego spadku importu jedynie o 3,6%, co zmniejszyło nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących Niemiec. Dziś o 10:30 zostaną opublikowane dane o PKB z Wielkiej Brytanii i spodziewany jest spadek o 1,6% w ujęciu kwartalnym i o 1,9% w ujęciu rocznym. Kolejne informacje napłyną o 13:00 z USA – podana zostanie dynamika liczby wniosków o kredyt hipoteczny. O 16:00 opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym, oczekiwany jest wzrost o 0,2% m/m). Również o tej porze rozpocznie się druga część wystąpienia Bena Bernanke przed Komisją ds. Finansów w Izbie Reprezentantów. Między 13:00 a 14:30 należy spodziewać się ogłoszenia decyzji RPP o wysokości stóp procentowych w
Polsce.

Piotr Orłowski
Analityk rynków finansowych
AFS

d1mn4k6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mn4k6