Portugalia zapłaciła 1 mld euro odsetek od kredytu pomocowego

Portugalia zapłaciła w ub.r. 1 mld euro z tytułu odsetek za kredyt udzielony jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Unię Europejską (UE). Do końca 2012 r. w ramach programu pomocowego Lizbona otrzymała 63 mld euro pożyczki zewnętrznej.

Portugalia zapłaciła 1 mld euro odsetek od kredytu pomocowego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

24.09.2013 | aktual.: 24.09.2013 18:23

Jak poinformował przewodniczący Instytutu Zarządzania Długiem Publicznym (IGCP) Joao Rato, za otrzymaną w ub.r. od MFW i UE pomoc kredytową Portugalia musiała zapłacić 1 mld euro z tytułu odsetek.

- Środki przekazane przez kredytodawców w 2012 r. miały średni czas spłaty 15 lat i 3-procentowy poziom odsetek. Rok wcześniej sięgały one 4 proc. - dodał Joao Rato.

Szef IGCP przypomniał, że miniony rok był jednym z najgorszych dla portugalskiej gospodarki od blisko 40 lat. Odnotował rekordową recesję i spadek PKB Portugalii o 3,2 proc., najgorszy rezultat w tym kraju od 1975 r.

Jak wynika z najnowszego raportu IGCP, w ub.r. Portugalia przeznaczyła rekordową kwotę 7 mld euro na obsługę swojego zadłużenia. Rok wcześniej wydatki te były o 1 mld mniejsze.

W zawartej w maju 2011 r. umowie kredytowej z MFW i UE Portugalia zobowiązała się do wdrożenia surowego programu oszczędnościowego i do ustabilizowania finansów publicznych. Ustalono, że całość otrzymywanej przez Lizbonę od 2011 do 2013 r. pomocy finansowej wynosić będzie 78 mld euro, z czego MFW wesprze Portugalię kredytem w wysokości 26 mld euro, a UE - 52 mld euro.

12 mld euro pożyczki zewnętrznej skierowane zostało na pomoc portugalskiemu sektorowi bankowemu.

W umowie kredytowej przewidziano, że co roku ze sfery publicznej zwalnianych będzie 1 proc. pracowników. Redukcje personelu objęły także armię i służbę zdrowia. W tym drugim sektorze zapowiedziano drastyczne oszczędności celem spłaty zadłużenia w wysokości 200 mln euro do 2012 r.

Jednym z warunków umowy kredytowej jest prywatyzacja kilkunastu spółek państwowych, wśród których są m.in. największe firmy energetyczne i transportowe Portugalii. Lizbona zobowiązała się również do obniżenia deficytu w 2014 r. do 4,5 proc. PKB.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także