Postępowanie administracyjne ws. decyzji dla PGE
Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie decyzji wojewody zachodniopomorskiego, zezwalającej PGE na badania potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni jądrowej w Gąskach - poinformował w środę sekretarz gminy Mielno.
Henryk Bieńkowski powiedział na konferencji prasowej, że postępowanie wszczął minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, do którego gmina i kilkoro mieszkańców Gąsek złożyło odwołanie od decyzji wojewody.
W odwołaniu podniesiono 8 zarzutów. Dotyczą one m.in. 5-letniego okresu obowiązywania decyzji, braku ogólnej charakterystyki inwestycji oraz braku rozporządzenia wykonawczego do przywoływanego w dokumencie artykułu Prawa atomowego, mówiącego o zakresie badań.
Wojewoda zachodniopomorski - jak poinformował sekretarz Mielna - ma ustosunkować się do skargi do 31 maja.
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego minister może po uzyskaniu wyjaśnień utrzymać decyzję wojewody w mocy, uchylić ją w części lub w całości, przekazać wojewodzie do ponownego rozpoznania lub umorzyć postępowanie odwoławcze.
Decyzję wojewoda zachodniopomorski wydał 8 lutego na wniosek Polskiej Grupy Energetycznej. 23 lutego Witold Drożdż, p.o. prezesa powołanej do budowy elektrowni jądrowej spółki PGE EJ 1 zapewniał, że badania nie rozpoczną się bez uzyskania zgody mieszkańców.
Bieńkowski odczytał również oświadczenie urlopowanej obecnie wójt Olgi Roszak-Pezały w sprawie zaproszenia jej przez Ministerstwo Gospodarki do udziału w zaplanowanym na drugą połowę kwietnia trzydniowym spotkaniu "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią".
Wójt napisała, że "jako reprezentant gminy, umocowany społecznym mandatem zaufania od mieszkańców, wyraża po raz kolejny dezaprobatę wobec rządowych planów związanych z planowaną lokalizacją elektrowni jądrowej w turystycznej gminie Mielno - a tym samym nie może skorzystać z zaproszenia do złożenia wizyty w Warszawie".
Wójt przypomniała, że w gminie odbyło się w tej sprawie referendum, w którym "zdecydowana większość lokalnej społeczności powiedziała stanowcze nie dla tego przedsięwzięcia". Wójt zaapelowała też do wiceminister gospodarki, pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o uszanowanie woli mieszkańców.
Odnosząc się do rozpoczętej 29 marca przez Ministerstwo Gospodarki kampanii informacyjnej "Poznaj atom" i planowanych konsultacji, napisała, że "obawia się, iż nie tylko nie wyciszą one nastrojów wśród mieszkańców gminy, ale wręcz wzmogą niezadowolenie i opór społeczności wobec tych działań".
Przeciwko kampanii "Poznaj atom" zaprotestował w środę również założony w Gąskach komitet bezatomu.pl. W przekazanym dziennikarzom oświadczeniu pełnomocnik organizacji Piotr Laskowski napisał, że komitet "stanowczo sprzeciwia się z góry ukartowanej grze i wyrzucaniu społecznych pieniędzy w błoto".
Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada ub.r. Dwa kolejne miejsca to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).
W odpowiedzi na plany PGE Rada Gminy Mielno najpierw przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się lokalizacji w Gąskach, potem ogłosiła referendum. Odbyło się ono 12 lutego br. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.
Pod koniec lutego radni Mielna powołali komisję doraźną ds. oceny potencjalnej lokalizacji elektrowni atomowej. Pod koniec marca komisja zmieniła nazwę na komisję ds. przeciwdziałania lokalizacji elektrowni atomowej.
Jednym z pierwszych efektów prac tej komisji są dwie przyjęte pod koniec marca przez radę uchwały dotyczące: ogłoszenia gminy Mielno jako gminy wolnej od energetyki jądrowej oraz wezwania PGE S.A. do natychmiastowego odstąpienia od realizacji działań związanych z budową energetyki atomowej na terenie gminy Mielno.
Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni atomowej ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r. Planowane są dwie elektrownie o mocy 3 000 MW każda. W zaktualizowanej na początku lutego strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele PGE mówili ostatnio o latach 2022-2023.