Trwa ładowanie...
d27r7kb
krus
02-08-2006 17:25

Poszkodowani rolnicy zapłacą składkę KRUS później?

Rolnicy poszkodowani przez tegoroczną suszę będą mogli wystąpić z wnioskiem do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) o odroczenie płatności składek na cztery kwartały - poinformował w środę PAP przewodniczący Rady KRUS Andrzej Kosiniak-Kamysz.

d27r7kb
d27r7kb

_ Jest podjęta uchwała, ale administracja KRUS musi się do tego przygotować, nawiązać współpracę z gminami, terenowymi ośrodkami. To jest uchwała jako wniosek do realizacji przez zarząd. Rolnik będzie składał wniosek, a specjalna komisja w gminie będzie oceniała stopień poniesionych strat _ - powiedział Kosiniak-Kamysz po środowym posiedzeniu Rady KRUS.

Przewodniczący wyjaśnił, spłata zaległych składek rozłożona byłaby na kolejne dwa lata bez odsetek.

Rada dyskutowała też o konieczności nowelizacji ustawy o KRUS. Chodzi o to, aby wprowadzić zmianę do ustawy pozwalającą, na zaliczenie do podstawy wymiaru emerytury lub renty okresu, za który umorzone były składki.
_ Jeżeli rolnik miały umorzenie, a nie tylko odroczenie składki, żeby nie było dziury w okresie ubezpieczeniowym, ale to wymaga zmian legislacyjnych _ - wyjaśnił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że Rada zwróci się do ministra rolnictwa o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

d27r7kb

Rada zdecydowała też, że 1 mln zł z funduszu składkowego KRUS przeznaczone zostanie na podręczniki dla dzieci poszkodowanych rolników.
_ Chcemy dać talony na książki najbardziej poszkodowanym rodzinom, ale tym którzy są ubezpieczeni w KRUS _ - powiedział.

Podkreślił, że propozycje Rady nie są odszkodowaniem, ale pomocą dla rolników dotkniętych suszą.
_ To początek działań KRUS. Musimy rozpoznać zjawisko, czy np. ten symboliczny milion na podręczniki będzie wystarczający _- dodał.

We wtorek wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper poinformował, że rząd przeznaczy w tym i w przyszłym roku na program pomocy dla gospodarstw rolnych dotkniętych suszą 500 mln zł.

d27r7kb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27r7kb