Poszukiwana „właścicielka reprezentatywnej nogi”
Pracodawcy szukają osób na specyficzne stanowiska, nadając im nietypowe nazwy
Pracodawcy szukają osób na specyficzne stanowiska oraz na takie, które są łączone lub modyfikowane. Nadają im nietypowe nazwy.
Niekiedy pod dziwaczną nazwą kryje się całkiem zwyczajne stanowisko, na które nie są potrzebne wygórowane kwalifikacje lub nawet żadne. Wielu pracodawców używa angielskich nazw zawodów lub używa takich sformułowań, że zwykły zjadacz chleba nie jest w stanie domyślić na czym polegają obowiązki szukanego pracownika. Takim zawodem jest tajemniczy klient (mystery shoppers). Udając prawdziwych klientów, sprawdzają jakość obsługi i usług w sklepach. Ale też np. w bankach, hotelach czy nawet instytucjach publicznych, a następnie składają raport firmie zlecającej audyt.
Najwięcej ofert pracy dla tajemniczych klientów jest Wielkopolsce, na Śląsku i Mazowszu. Poszukują ich przede wszystkim supermarkety. Osoby na tym stanowisku najczęściej pracują w oparciu o umowę o dzieło, mają co najmniej średnie wykształcenie. Wymagane są też komunikatywność, spostrzegawczość, sumienność otwartość oraz dostęp do Internetu. Mogą zarobić netto do ok. 200 zł za badanie.
W serwisach znalazły się też inne oryginalne oferty pracy. Poszukiwana była „właścicielka reprezentatywnej nogi”, czyli modelka do reklamowania kosmetyków do stóp.
Niektórzy szefowie zamiast napisać wprost kogo szukają, umieszczają w ogłoszeniu bardziej finezyjnych sformułowań. Na przykład zamiast pisać „windykator”, piszą – „negocjator telefoniczny”. Inni szukają detektywów, chociaż zatrudniony na tym stanowisku jest w rzeczywistości zwykłym ochroniarzem.
Niedawno poszukiwany był młodszy farciarz (6,5 tys. kandydatów starało się o te pracę). Okazuje się, że osoba zatrudniona na tym stanowisku miała opiekować się przedstawicielkami firmy Bols, podczas akcji promocyjnych w polskich klubach i dyskotekach. Pracodawcy szukali też układaczy domina lub speców do wykrywania przecieków danych.
Do popularnych ofert umieszczanych w portalach rekrutacyjnych należy merchandiser mobilny (pracownik dbający o ekspozycję towaru w supermarketach z własnym autem), nie brakuje też Ustawiaczy obrabiarek, czy aparatowych do obsługi instalacji.
(toy)