Trwa ładowanie...

Poszukiwani prawnicy do orzekania o błędach lekarzy

Niechlujnie zredagowane przepisy utrudnią wybór adwokatów i radców, którzy mają decydować o odpowiedzialności szpitali za szkody wyrządzone pacjentom

Poszukiwani prawnicy do orzekania o błędach lekarzyŹródło: Jupiterimages
d3a17nf
d3a17nf

Szesnaście komisji powołanych przez wojewodów będzie od przyszłego roku orzekać o tym, czy w szpitalu doszło do zakażenia pacjenta, szkody na zdrowiu lub jego śmierci z powodu nieprawidłowej diagnozy bądź wadliwego leczenia. Na podstawie ich orzeczeń ofiary będą mogły uzyskiwać odszkodowanie od firmy ubezpieczającej szpital.

Alternatywny do sądowego tryb uzyskiwania rekompensaty za szkody wynikłe z tzw. zdarzeń medycznych wprowadza nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Ma być szybszy w drobniejszych sprawach.

Adwokaci za burtą

W skład każdej 16-osobowej komisji mają wchodzić po połowie lekarze i prawnicy. Czterech członków wojewoda powoła z grona kandydatów zgłoszonych przez samorządy adwokacki i radcowski. Ustawa mówi, że mają przedstawić wojewodzie kandydatury do 30 września. Czasu jest więc mało.

– Ogłosiliśmy nabór kandydatów – mówi Magdalena Witkowska, rzecznik prasowy OIRP Gdańsk. – Wybierze ich wojewoda, ale samorząd będzie sprawdzać, czy osoby, które się zgłaszają, mają odpowiednie doświadczenie w obronie interesów pacjentów, bo zależy nam na wysokich kwalifikacjach członków komisji.

d3a17nf

Od prawników ustawa wymaga, aby przez „co najmniej pięć lat byli zatrudnieni na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa“ lub mieli doktorat z nauk prawnych. Drugi wymóg to „wiedza w zakresie praw pacjenta“.

Prawnicy już dostrzegli niechlujność przepisów, która może sparaliżować rekrutację albo wykluczyć z kandydowania znaczną grupę osób.

– Adwokaci nie mogą być zatrudniani, więc nie ma pewności, czy znajdą się tacy, którzy spełnią warunek – zwraca uwagę Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Zatrudnienie należy rozumieć zgodnie z kodeksem pracy jako stosunek pracy. To eliminuje z grona kandydatów adwokatów, ale także tych radców prawnych, którzy prowadzą własną kancelarię i są przedsiębiorcami – potwierdza Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy. – A przecież członkami komisji powinni być prawnicy występujący w sądach, ponieważ mają one działać przede wszystkim na podstawie procedury cywilnej.

d3a17nf

Weryfikacja wiedzy

Rafał Dębowski mówi, że warszawska Rada Adwokacka wysłała już swoim członkom zaproszenia do zgłaszania się do komisji.
– Nie wiadomo jednak, ilu będzie chętnych do zawieszenia uprawnień adwokata, bo przecież powołanie do komisji oznacza nawiązanie stosunku pracy, a to wyklucza możliwość wykonywania tego zawodu. Nie wiadomo też, ilu ich zostanie po zweryfikowaniu wiedzy – nie ukrywa wątpliwości Rafał Dębowski.

Jolanta Budzowska uważa, że warunek wiedzy o prawach pacjenta to nieporozumienie.
– Komisja ma orzekać o zdarzeniach medycznych. W grę wchodzą więc zasady odpowiedzialności deliktowej w prawie cywilnym. Naruszenie praw pacjenta nie musi przecież powodować rozstroju zdrowia. Decydujące powinno być doświadczenie w sprawach dochodzenia roszczeń wynikających z błędów medycznych – podkreśla. Jej zdaniem ustawa nie daje podstaw, by wiedzę kandydatów weryfikować.

Ireneusz Walencik

d3a17nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a17nf