Trwa ładowanie...
rosja
20-09-2010 08:11

Potentat internetowy z Rosji idzie na giełdę w Londynie

Właściciel Naszej - Klasy wprowadza rosyjski biznes na giełdę w Londynie. Biznes internetowy w Rosji od dłuższego czasu przyciąga inwestorów.

Potentat internetowy z Rosji idzie na giełdę w LondynieŹródło: Nasza-klasa.pl
d4b7n52
d4b7n52

Rosyjski potentat internetowy rusza na podbój portfeli inwestorów giełdowych. Mail.ru Group, właściciel najpopularniejszych w Rosji portali internetowych, jeszcze w październiku ma zadebiutować na londyńskiej giełdzie – wynika z informacji dziennika „Wiedomosti”.

Rosyjska prasa wskazuje, że wartość jego oferty może sięgnąć 1,5 mld USD. Cała firma może być wyceniona na 6 mld USD. Mail.ru Group może tym samym trafić do pierwszej dziesiątki największych ofert publicznych przeprowadzanych przez spółkę z Rosji. Obecnie rekord należy do paliwowego Rosnieftu, który w lipcu 2006 r. pozyskał od inwestorów 10,7 mld USD.

*Współwłaściciele działają na polskim rynku *

Większościowym akcjonariuszem przyszłego debiutanta jest holding Digital Sky Technologies (DST). Do niego należy estoński fundusz Forticom, właściciel portalu społecznościowego Nasza – Klasa. W lipcu 28,7 proc. udziałów samego DST kupił południowoafrykański Naspers, również obecny w Polsce. Należy do niego m.in. portal aukcyjny Allegro, komunikator Gadu – Gadu oraz portal finansowy Bankier.pl. W skład samego Mail.ru Group wchodzi kilka perełek rosyjskiego Internetu. Wśród nich jest mail.ru, jeden z najpopularniejszych portali rosyjskojęzyczny. Elektroniczną pocztę na tej stronie posiada ponad 50 mln internautów.

d4b7n52

Dodatk0wo w portelu spółki znajdują się: odnoklassniki.ru, tamtejszy odpowiednik polskiego nk.pl, komunikator ICQ oraz vkontakte.ru – rosyjski klon Facebooka. Ten ostatni wiosną sprzedał amerykański AOL za 187 mln USD.

Wszystkie aktywa znajdujące się poza Rosją wchodzą w skład spółki DST Global. Tam znajduje się m.in. 5- proc. pakiet w Facebooku oraz amerykański serwis Groupon oferujący zakupy grupowe (zniżki oferowane tylko dla grupy klientów). Od pewnego czasu DST Global działa też jako fundusz inwestujący w projekty internetowe. Kilka miesięcy temu, dyrektor wykonawczy i jeden z twórców internetowego holdingu zapowiedział, że ma miliard dolarów na inwestycje portfelowe. Pod jego lupą znajdują się firmy z całego świata. Juri Millner, jeden z założycieli i akcjonariuszy DST, nie wyklucza też, że jednym z celów inwestycji będzie mikroblog Twitter.

Rosyjskie biznesy internetowe na giełdzie

Mail.ru Group to kolejna rosyjska firma internetowa, która wejdzie na giełdę. W 2002 r. na moskiewskich giełdach RTS i Micex zadebiutowała spółka RBK, do której należy portal informacyjny. Z kolei na parkiet w Londynie w 2005 r. weszła grupa Rambler Media. Trzy lata temu na alternatywnym rynku rosyjskiej giełdy pojawiły się papiery Mamba.ru, jednego z najpopularniejszych tamtejszych portali randkowych. Przed dwoma laty głośno było o przygotowaniach do giełdowego debiutu Jandeksu, największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej.

Wartość całej spółki szacowano wtedy na 5 mld USD. Plan wejścia na giełdę nie został zrealizowany ze względu na kryzys finansowy. Rosyjski Internet przyciąga spółki i biznesmenów dotąd niezwiązanych z tą branżą. Stalowy magnat, Aliszer Usmanow, kilka lat temu stał się współwłaścicielem DST. Z kolei gazowy Gazprom, poprzez zależny Gazprom Media, kupił rosyjski odpowiednik Youtube.

PARKIET
Andrzej Szurek

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52