Trwa ładowanie...

Potrafisz zarządzać czasem? Jesteś w cenie na rynku pracy!

O tym, jak trudno zarządzać swoim czasem, przekonują się osoby, które zdecydowały się "iść na swoje"

Potrafisz zarządzać czasem? Jesteś w cenie na rynku pracy!Źródło: Thinkstock
d1oagsn
d1oagsn

*O tym, jak trudno zarządzać swoim czasem, przekonują się osoby, które zdecydowały się "iść na swoje". Gdy zakładają własną firmę, odkrywają, że nikt ich nie kontroluje, więc mogą spać do południa, robić zakupy w dowolnej chwili i spotykać się ze znajomymi o każdej porze dnia. Ale kiedy i jak zmobilizować się do pracy? Z tym jest już gorzej. Może nie każdy potrafi zarządzać własnym czasem, a ten, komu godziny przeciekają przez palce, powinien oddać się w ręce dobrego pracodawcy? W jaki sposób taką umiejętność sprawdzić u siebie, podpowiada Barbara Stanik, Career Coach z Zespołu Architekci Kariery. *

- Podobno najbardziej zorganizowane w firmie są matki małych dzieci. Czy to tylko obiegowa opinia, czy prawda?

- Faktycznie wiele osób uważa, że młode mamy wyróżniają się świetnym planowaniem i kontrolą czasu, co jest wręcz niezbędne w poradzeniu sobie z dużą ilością obowiązków w ramach opieki nad dzieckiem. Dobra organizacja, sprawna realizacja pilnych zadań oraz nastawienie na cel, jest często atutem mam w środowisku zawodowym, które chcą najbardziej efektywnie wykorzystać czas w pracy, aby móc skoncentrować się na rodzinie po powrocie do domu.

- A jak może być, gdy mama postanowi być swoim szefem?

- Odnosząc się do osób, które zdecydowały się na pracę w ramach własnej firmy, zdarza się, że nawet eksperci posiadający wiedzę odnośnie skutecznych metod zarządzania sobą w czasie, mogą mieć problemy z tym tematem, jeśli w sytuacji braku zewnętrznego nadzoru zabraknie im niezwykle ważnych kompetencji, jakimi są samodyscyplina i konsekwencja w realizacji ustalonych zadań.

d1oagsn

- Wynika z tego, że to ważna umiejętność.

- Zarządzanie czasem, to podstawowa kompetencja efektywnego pracownika, która niezmiennie od wielu lat jest w cenie na rynku pracy. Oznacza pilnowanie terminów, nie marnowanie czasu, trafne określanie czasu niezbędnego na realizację danego zadania oraz wyznaczanie priorytetów. Warto zauważyć, że niezależnie od tego, jaką pełnimy rolę w naszym życiu, czy jesteśmy młodą mamą, przedsiębiorcą, studentem, prezydentem czy gwiazdą rocka - każdy z nas ma do dyspozycji dokładnie taką samą liczbę 24 godzin. Dzisiaj wyzwaniem jest to, że wiele osób w ramach doby pragnie intensywnie działać na wielu polach: w sferze zawodowej, dbać o relacje rodzinne i bliskich, troszczyć się o swój rozwój osobisty, dbać o swój wygląd i kondycje fizyczną, zaspokajać głód informacyjny poprzez oglądanie wiadomości, przeglądanie prasy czy profili na portalach społecznościowych, realizować w pełni swoje pasje i marzenia, podróżować, poświęcić odpowiednią ilość czasu na posiłki, relaks i sen…. Nierzadko okazuje się, że w dłuższej
perspektywie pogodzenie wielu czasochłonnych zajęć nie jest możliwe. W rezultacie czujemy się sfrustrowani, przytłoczeni zadaniami lub mamy przysłowiowe wyrzuty sumienia z powodu odkładania spraw „na później”.

- Jest jakaś metoda na nauczenie się zarządzania czasem tak, by nie stać się sfrustrowanym pracownikiem?

- Jeśli zależy nam na wielu sprawach, niezbędne jest ustalenie priorytetów. W zarządzaniu czasem bardzo ważne jest dokonanie właściwego wyboru odnośnie tego, czym chcemy i powinniśmy się zajmować w danym okresie. I tu z pomocą przychodzą nam różnorodne techniki jak np. analiza ABC, która ułatwia posegregowanie obowiązków, jakie przed nami stoją. Ideą tej metody jest proste założenie, że z realizacji celów ważnych (z kategorii A) mamy najwięcej korzyści, a więc zadania istotne, na które przeznaczymy 15 % czasu będą miały 65 % efektu na nasze życie.

Aby skorzystać z tej metody, sięgnij po kartkę papieru i coś do pisania. Zapisz na kartce litery A, B i C zostawiając pod każdą z nich miejsce na aktualne zadania.

d1oagsn

A – w tej części wpisz zadania o pilnym priorytecie, które musisz wykonać. Warto także koncentrować się na wykonywaniu najważniejszych dla siebie rzeczy, gdyż wtedy nasza aktywność jest celowa, widzimy postępy oraz mamy czas na to, co jest nam potrzebne i przynosi wymierne rezultaty. Zaniechanie realizacji obowiązków o tym statusie może mieć dla nas przykre konsekwencje;

B – w następnej kolejności zadania, które powinieneś wykonać - są ważne, ale odpadły w procesie selekcji i nie zaliczyły się do kategorii A;

*C * – zadania mniej istotne, które możesz wykonać, ale dopiero po wykonaniu A i B. Są tu także m.in. typowe pożeracze czasu jak: częste wycieczki „na papieroska”, oglądanie programów telewizyjnych, gry, długie rozmowy ze znajomymi z kategorii „ o wszystkim i o niczym”, śledzenie postów znajomych i nieznajomych na facebook’u, przeglądanie portali plotkarskich itp.

d1oagsn

Po sporządzeniu takiej listy należy do niej wracać w trakcie realizacji zadań, nanosić poprawki oraz kontrolować to, w jakim stopniu udaje nam się realizować nasze obowiązki. Poza aspektem organizacyjnym, dużą zaletą tej metody jest powiązanie działania zgodnie z naszymi przekonaniami i wartościami, które znajdują odbicie w sposobie, w jaki posegregowaliśmy swoje zadania.

- Jeśli ktoś ciągle nie ma czasu, trudno będzie mu wdrożyć tą zasadę. Jakich konsekwencji może się spdziewać?

*Polecamy: * Złośliwy szef - uciekać czy zostać?

- Osoby wiecznie zaganiane, mające ciągłe zaległości i komunikujące otoczeniu, że nie mają na nic czasu, są zazwyczaj postrzegane jako chaotyczne i mniej kompetentne. Taka postawa, zwłaszcza w relacjach biznesowych, w mniejszym lub większym stopniu pokazuje, że sobie nie radzimy, nie potrafimy kontrolować swojego życia, brakuje nam asertywności lub innych kluczowych umiejętności osobistych. Zamiast zasłaniać się brakiem czasu, warto po prostu powiedzieć, że zrezygnowaliśmy z czegoś, planujemy to zrobić w innym terminie, lub że wskazany cel nie jest dla nas tak ważny i po prostu nie należy to do listy naszych priorytetów. Osoby odpowiedzialne potrafią przyznać się do błędu i są gotowe ponieść konsekwencje swoich czynów bez obciążania nimi otoczenia. Warto być człowiekiem odpowiedzialnym, gdyż łatwiej wtedy wzbudzamy zaufanie i szacunek oraz stwarzamy sobie lepsze warunki do współpracy z innymi. - W jaki sposób motywować się do działania? - Nawet najlepiej rozwinięte umiejętności organizacyjne mogą nie
wystarczyć, jeśli brakuje nam kompetencji które dopiero wzajemnie się dopełniając gwarantują sukces. Warto zadbać o swój rozwój, korzystając z wielu dostępnych na rynku wydawnictw, szkoleń czy wsparcia profesjonalnego coacha, z którym można popracować nad mapą priorytetów i zmianą niekorzystnych dla Ciebie nawyków oraz przekonań. Doskonałym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy osób bliskich, które są autorytetem w zakresie zarządzania czasem i mogą na bieżąco dopingować w realizacji zakładanych planów i podniesieniu osobistej skuteczności.

ml,MA,WP.PL

d1oagsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oagsn