Trwa ładowanie...
dgeqiod

Powolna stabilizacja sytuacji na rynku nieruchomości - Expander i Szybko.pl

11.9.Warszawa (PAP) - W sierpniu miał miejsce spadek cen nieruchomości w skali rocznej oraz nieznaczny wzrost cen w skali kwartalnej - wynika z raportu Expandera i portalu...
Share
dgeqiod

11.9.Warszawa (PAP) - W sierpniu miał miejsce spadek cen nieruchomości w skali rocznej oraz nieznaczny wzrost cen w skali kwartalnej - wynika z raportu Expandera i portalu Szybko.pl. Zdaniem autorów raportu sytuacja na rynku nieruchomości powoli się stabilizuje.

"Na rynku nieruchomości widoczna jest tendencja spadku cen mieszkań w stosunku do ostatnich 12 miesięcy, co jest spowodowane ograniczeniem dostępu do kredytów hipotecznych, spowolnieniem gospodarczym czy też pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, a co za tym idzie również popytu na mieszkania" - napisano w raporcie.

"Zaskakujące są jednak dane kwartalne. Aż w 8 spośród 15 analizowanych lokalizacji jest widoczna tendencja wzrostu cen mieszkań w porównaniu z majem tego roku" - dodano.

dgeqiod

Jak wynika z raportu, największy wzrost cen nieruchomości odnotowano w Opolu i Toruniu (po 3,3 proc.) oraz Sopocie (o 3 proc.). Ceny podniosły się także w Łodzi (o 2 proc.) i Lublinie (o 1,1 proc.). W Olsztynie i Warszawie ceny mieszkań nie uległy zmianie.

Spadek cen zanotowano w 4 spośród 15 analizowanych lokalizacji. Największy spadek miał miejsce w Gdyni (o 4,3 proc.) i Gdańsku (o 2,3 proc.).

"Z jednej strony, mamy więc do czynienia ze spadkiem cen nieruchomości w skali rocznej, a z drugiej zaś, z nieznacznym wzrostem cen w skali kwartalnej" - napisano w komentarzu.

"Tendencję wzrostu cen nieruchomości można było zauważyć już w maju, czerwiec natomiast przyniósł już bardziej optymistyczne dane. To samo można wywnioskować z danych z sierpnia 2009" - dodano.

dgeqiod

Zdaniem autorów raportu dane te świadczą o powolnej stabilizacji sytuacji na rynku nieruchomości.

"Jest to związane z polepszaniem się sytuacji gospodarczej nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie (działania rządu USA). Należy jednak pamiętać, że sytuacja nadal jest niepewna. Dopiero kolejne miesiące pokażą, czy wzrost cen nieruchomości jest tendencją trwałą" - napisano.(PAP)

jba/ pam/

dgeqiod

Podziel się opinią

Share
dgeqiod
dgeqiod