Powrót do noworocznych tendencji
Środa na rynkach rozpoczynała się w dobrych nastrojach, podpartych lepszym od prognoz styczniowym PMI produkcji przemysłowej w Chinach (50,5 vs 49,8 pkt). Zareagowała cena miedzi na czym wyraźnie skorzystał KGHM (ostatecznie +2,5%), który okazał się motorem napędowym wzrostów na WGPW.
02.02.2012 | aktual.: 02.02.2012 09:31
Pojawiła się nadzieja, że catharsis z początku tygodnia wyczerpało siły strony podażowej i giełdy powróciły do noworocznych, czyli zwyżkowych tendencji. Ruch poparty był umocnieniem eurodolara i wyraźnymi spadkami rentowności na wtórnym rynku obligacji, skorzystał również polski złoty, który zyskiwał wyraźnie do głównych walut. Inwestorzy z WGPW ostatnio bardzo skrzętnie wykorzystują sprzyjające warunki globalne i tak też było w środę – WIG20 w pierwszych minutach notowań wybił się ok. 0,7% nad wtorkowe odniesienie i przez następne godziny utrzymywał co najmniej taki poziom. Tu trzeba wspomnieć o dobrym odczycie z Polski, PMI produkcji styczniowej skoczył nieoczekiwanie do 52,15 pkt (w grudniu 48,8 pkt). Jak zwykle polskie dane nie odbiły się na giełdzie, ale w dłuższym terminie to dobra wiadomość.
Po południu nadeszły nieco gorsze od oczekiwań statystyki z USA za styczeń, ale wobec niewielkich rozbieżności z konsensusem, nie były w stanie zmienić obranego kursu na giełdach. Były to raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (+170 tys. vs 189 tys) oraz ISM produkcji (54,1 vs 54,6 pkt). Giełdy w USA potwierdziły światowy apetyt na wzrosty rozpoczynając dzień od około jednoprocentowych zwyżek, czym zapewniły dobry finisz na WGPW. Ostatecznie WIG20 zamknął dzień zwyżka o 1,35% (2364 pkt), przy obrocie 708 mln PLN.
Środowa sesja na warszawskim parkiecie kolejny dzień z rzędu została zdominowana przez stronę popytową i w konsekwencji indeks szerokiego rynku zyskał blisko 1,25% przy obrotach sięgających 912 mln zł. Entuzjazm kupujących widoczny był już na samym początku wczorajszych notowań. Kupujący wyznaczyli drugą w tym tygodniu lukę hossy, której zakres 40 928 – 41 027 pkt stanowić będzie pierwszą strefę wsparcia dla dzisiejszej sesji. Wyrysowana w obrazie graficznym zmagań biała świeca pokonała 38,2% zniesienia Fibonacciego zeszłorocznej fali spadkowej, tym samym zbliżając się w obszar oporu z października zeszłego roku.
We wzrostowy scenariusz wpisuje się także korzystny układ średnich oraz zachowanie szybkich oscylatorów. Pewne ryzyko korekty niesie RSI, który po wczorajszej sesji dotarł do swojej linii sygnalnej na 76 pkt, wskazując wykupienie rynku. Niemniej jednak, „rozkręcający” się trend wzrostowy, podkreślany przez ADX, może zdominować sytuację rynkową i tym samym wywołać stosunkowo płaską korektę. Najbliższy opór, z którym będą musieli dzisiaj zmierzyć się kupujący stanowi poziom 41 944 pkt, natomiast niedźwiedziom przeszkadzać będzie wczorajsza luka.