Powrót do wzrostów na GPW

Wzrosty na dojrzałych parkietach europejskich podczas wtorkowych notowań zachęciły do kupna również inwestorów w Warszawie. W efekcie po trochę niemrawym rozpoczęciu handlu na GPW do głosu doszła strona popytowa, której udało się jeszcze przed południem sprawnie podnieść WIG oraz WIG20 jeden procent powyżej wczorajszego zamknięcia.

Powrót do wzrostów na GPW
Źródło zdjęć: © Fotolia | Andrey Machikhin

11.02.2014 17:41

Brak publikowanych danych makro zarówno ze strefy euro, jak i istotnych informacji z USA ośmielił rynki do utrzymania zwyżek aż do rozpoczęcia sesji za oceanem. Zachwianie optymizmu związane z neutralnym startem handlu przez Amerykanów nie trwało zbyt długo, a finisz głównych barometrów wypadł na dziennych szczytach. WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 1,07 i 1,34 procent przy obrocie wynoszącym blisko miliard złotych.

Niepewny początek dzisiejszych notowań to w głównej mierze wina walorów KGHM-u (0,0%), które po kolejnej negatywnej rekomendacji jednego z zagranicznych brokerów nerwowo zanurkowały i po trzyprocentowej przecenie wyceniane były najniżej od półtora roku. Później śladem rynkowych liderów, takich jak Orange (2,8%), PKNOrlen (2,3%), Asseco Polska (2,8%), Pekao (2,3%), PKO BP (1,7%) i PGE (4,5%), odrobiły większość porannych strat. Z kolei w odwrotnym niż rynek kierunku podążały dzisiaj akcje Kernela (-2,8%), BHW (-1,4%), Eurocashu (-0,6%), Handlowego (-0,7%) oraz tracące przez większość sesji po ostrzeżeniach prezesa co do niższego wydobycia w 2014 walory Bogdanki (0,8%).

Dobry klimat w gronie blue chipów zachęcił do wzrostu przede wszystkim giełdowe średniaki. W oczekiwaniu na poprawę wyników dynamicznie zyskiwały akcje Agory (7%) oraz walory Cyfrowego Polsatu (2,6%), Pelionu (3%,), Millennium (2,3%), PHN-u (4,7%) oraz Trakcji (4%). Potwierdzenie wejścia do WIG20 LPP (2,3%) i Alior Banku (2,4%) wywołało solidne zwyżki kursów tych papierów.

Gorzej radziły sobie spółki o najmniejszej kapitalizacji, co przełożyło się na symboliczny wzrost sWIG80 (0,2%). Na wyróżnienie zasłużyły tutaj między innymi walory takich spółek jak : CashFlow (21%), Elektrotim (9%), Mabion (18%), Instal Kraków (4%), Tarczyński (6,5%), zaś na negatywnie: zaprezentowały się: Graal (-4,7%), Agroton (-3,4%), Mostostal Płock (-4,8%), Mostostal Warszawa (-2,4%) i EkoEksport (-2,3%).

Mimo średniej wielkości obrotów możemy mówić o pozytywnej wymowie dzisiejszych notowań. Szybki powrót rynku do wzrostów to konsekwencja płytkiej korekty, zrobionej przez rynek niemal „w biegu” w trakcie poprzednich dwóch sesji.

Obserwowane w lutym poczynania naszego parkietu, zwłaszcza w kontekście pogorszenia koniunktury na zagranicznych rynkach, należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Mimo obciążenia, jakim dla GPW jest również słaby sentyment wokół rynków wschodzących nasze indeksy zdołały odrobić tegoroczne straty i znalazły się najwyżej od połowy grudnia. Po serii wzrostów przed głównymi indeksami stoi obecnie trudne zadanie w postaci sforsowania kluczowej średnioterminowej zapory podażowej umiejscowionej dla WIG-u w rejonie 52500-53100 punktów, zaś odpowiednio dla WIG20 2440-2460 punktów. W przypadku tego drugiego indeksu przedarcie się z marszu w rejon 2520 punktów będzie wymagało dużej determinacji kupujących.

W związku z tym w terminie najbliższych sesji presja podaży ma prawo o sobie dać znać. Jednak w perspektywie najbliższych tygodni pozostaję umiarkowanym optymistą, który liczy na udaną wiosnę na GPW.

Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)