Powrót w rejony konsolidacji
Przez większość dzisiejszego dnia mieliśmy do czynienia z bardzo niskim zakresem zmian, który nie przekraczał wartości 26 punktów.
19.01.2011 18:16
O godzinie 12.55 poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która po dwudniowym posiedzeniu postanowiła podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Decyzja ta już od jakiegoś czasu była oczekiwana przez rynek, co też nie przyniosło rozstrzygnięcia co do ostatecznego kierunku dzisiejszych notowań. Dopiero rozpoczęcie handlu akcjami za oceanem i pogłębiające się spadki rynków zachodnich przyniosły większą chęć realizacji zysków, która w szczególności była widoczna na akcjach króla ostatniej hossy, KGHM-u, który ma duże znaczenie w kreowaniu wartości indeksu spółek o największej kapitalizacji. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na poziomie 2757,3 pkt ze spadkiem o 1,33%, a indeks szerokiego rynku WIG zakończył dzień na blisko jednoprocentowym minusie przy obrotach 1,16 mld zł.
Na tle blue chipów dobrze prezentowały się akcje sektora medialnego z TVN (+1,42%) oraz Cyfrowym Polsatem (+1,44%) na czele. Dobrze zaprezentował się także PGNIG (+1,42%) oraz Lotos (+0,74%). Przez większą część sesji indeks WIG20 podtrzymywał sektor bankowy, jednak słaba końcówka sesji spowodowała zniwelowanie dwuprocentowych wzrostów do poziomów bliskich wczorajszemu zamknięciu. Z drugiej strony barykady z ponaddziewięcioprocentowym spadkiem znalazły się akcje spółki GTC. Powodem takiego stanu rzeczy jest informacja o zamiarze sprzedaży przez głównego akcjonariusza (GTC Real Estate) około 15% kapitału zakładowego polskiego dewelopera. Kulą u nogi dla spółek o największej kapitalizacji stał się wspomniany już KGHM ze spadkiem o 3,2%, do tego dołączyły się spółki reprezentujące sektor energetyczny – Tauron (-3,32%) i PGE (-1,03%), a przysłowiową kropkę nad „i” postawił PKN, który w ostatecznym rozrachunku spadł o 2,43%.
Na szerokim rynku na uwagę zasługuje blisko dziesięcioprocentowy wzrost akcji MNI. W ocenie spółki analitycy DM BZWBK wskazują na znaczące niedowartościowanie walorów w stosunku do ich wartości fundamentalnej. Wyznaczona cena docelowa jest o kilkadziesiąt procent wyższa od wtorkowego poziomu zamknięcia. Analitycy zwracają uwagę na dobrze zdywersyfikowaną strategię biznesową oraz zabezpieczenie środków na potencjalne dalsze akwizycje i budowanie wartości w segmencie podstawowej działalności.
Spoglądając na obraz techniczny rynku w średnim terminie, można zauważyć kształtującą się formację prostokąta, która wyznacza poziom wsparcia przy wartościach 2600-2630 punktów oraz poziomu oporu 2770 2800. Dopiero znaczące przebicie poziomu 2800 punktów będzie dawało szanse na dalsze wzrosty i test poziomu 2920 punktów, gdzie przebiega górne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym indeks WIG20 porusza się od lipca 2010 roku. W przypadku przebicia wymienionych poziomów wsparcia można będzie powiedzieć o średnioterminowej zmianie charakteru trendu z horyzontalnego na spadkowy z docelowym poziomem 2400 punktów.
Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |