Poznaj swojego szefa i awansuj
Wciąż czekasz na upragniony awans? Poznaj swojego szefa i awansuj! Dobre relacje z przełożonym pomogą Ci osiągnąć sukces zawodowy
Jak donosi magazyn Forbes, nic tak korzystnie nie wpływa na naszą pozycję w pracy, jak dobry kontakt z szefem. Pracujesz już drugi rok, a w perspektywie żadnej podwyżki, ani szansy na lepsze stanowisko? Co więcej Twój kolega z biura, został właśnie „pupilkiem szefa”, choć pracuje dopiero trzeci miesiąc i masz wrażenie, że to on zbiera wszystkie profity? Kiedy on pracuje w elastycznych godzinach pracy, jest na ciekawym szkoleniu lub w delegacji, albo właśnie konsumuje z szefem służbowy lunch, na którym omawiają strategie promocji nowego produktu, ty monotonnie odsiadujesz swoje 8-16, co chwila odświeżając pocztę służbową, z nadzieją na jakieś pozytywne wiadomości. Oto jest i jedna: ty też możesz się znaleźć na jego miejscu. Po prostu poznaj lepiej swojego szefa.
Szef też człowiek
To myśl przewodnia nowej strategii działania. Nie zapominając o tym, że jest Twoim przełożonym, pamiętaj, że tak samo jak Ty jest człowiekiem. Sara Eckel, cytując Pata Heim pisze w swoim artykule „Know Thy Boss And Get That Promotion” dla Forbes: „Próbujmy trzymać się reguły złotego środka i traktować ludzi tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. To jednak może nas wpędzić w tarapaty - mówi Pat Heim, konsultant kadry menadżerskiej oraz autor książki "Hardball for Women: Winning at the Game of Business".
- Trzeba dobrze wiedzieć, czym szef różni się od ciebie, i stale o tym pamiętać. Heim pamięta przypadek byłej szefowej, która poprosiła ją o dokonanie zmian w ich dziale. - Zrobiłam wszystko tak, by ułatwić logiczne działanie, ale szefowa stwierdziła "Nie, to się nie spodoba Nancy". Uświadomiłam sobie, że mam odstawić logikę na bok i skupić się na tym, komu zmiany nie będą się podobały.” *Nie taki szef straszny *
Nie bój się konfrontacji i pamiętaj, że podstawą dobrych relacji jest odpowiednia komunikacja. Rozmawiaj o swoich pomysłach, osiągnięciach, ale też o popełnionych błędach, które oczywiście od razu stają się dla Ciebie nauką. Sara Eckel pisze, że warto zwrócić uwagę jaki sposób komunikowania preferuje Twój przełożony. „Czy lubi kontaktować się drogą elektroniczną, czy woli może spotkania twarzą w twarz? Czy lubi dostawać informacje poparte konkretnymi liczbami, czy preferuje bardziej konceptualne podejście?” – pisze Eckel.
Zaproponuj nowe rozwiązanie
Dobrym sposobem na podejście szefa jest rozwiązanie jakiegoś starego problemu. Może to być nawet jakaś drobnostka, na przykład dotycząca spraw organizacyjnych. Twój szef narzeka na zły obieg informacji w firmie? Wyręcz go. Zaproponuj na przykład codzienne parominutowe spotkania które ułatwią przepływ informacji i realizację zadań. Twoja pomysłowość, a co najważniejsze zaangażowanie na pewno zostaną docenione.
Ty, jako potencjał firmy
Jeśli próbujesz uzyskać coś dla siebie, pamiętaj o tym, że najlepiej przedstawić to w odniesieniu do Twoich działań i zaangażowania w pracę. „Lepiej nie mówić, że chcemy jeden dzień w tygodniu pracować w domu, bo musimy wtedy odebrać dzieci. Można powiedzieć, że w zaciszu domowym będziesz szalenie wydajny, bo poświęcisz całą uwagę na zadania, na których szefowi najbardziej zależy.” – podaje Eckel.
Efekt? Ponoć ma być widoczny już po trzech miesiącach. Jeśli jednak nie nastąpi po sześciu, podobno warto odświeżyć swoje CV. Tak więc, poznaj swojego szefa… i awansuj.
Michalina Domoń/MA