Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymuje się
Początek tygodnia na rynku walutowym przyniósł uspokojenie nastrojów. Brak istotnych danych makroekonomicznych w dniu wczorajszym sprzyjał stabilizacji notowań. Rynki obecnie są w fazie wyczekiwania na ważne informacje ze strefy euro, a także wrześniowe posiedzenie FOMC. Już w środę niemiecki Trybunał Konstytucyjny przedstawi orzeczenie w sprawie zgodności nowego europejskiego paktu fiskalnego i funduszu ESM z niemieckim prawem krajowym. Z kolei do czwartku inwestorzy będą żyli nadziejami, że Fed ogłosi program nowy program skupu aktywów.
Podczas poniedziałkowej sesji pozytywnie zaskoczyły dane na temat indeks Sentix dla strefy euro. Wrześniowy odczyt przebił oczekiwania analityków. Indeks wzrósł do -23,2pkt. z -30,3pkt. , po tym jak wcześniej spadla przez pięć kolejnych miesięcy. Wzrost tego wskaźnika obrazującego poziom nastrojów wśród europejskich inwestorów miał najprawdopodobniej związek z decyzją ECB o uruchomieniu nowego programu skupu obligacji OMT. W dalszym ciągu czynnikiem ryzyka pozostaje Grecja, gdzie Antoni Samaras nie uzyskał zgody na program cięć na kwotę 11,5mld euro niezbędnych do wypłaty kolejnej transzy pomocy.
Waluta amerykańska lekko zyskała wczoraj na wartości. Dzisiaj jednak obserwujemy znów powrót do trendu spadkowego. Oczekiwania na bardziej agresywne działania ze strony Fed w celu ożywienia tempa wzrostu gospodarczego będą niekorzystanie wpływać na notowania USD. Złoty lekko zyskuje na wartości. Zdaniem Zyty Gilowskiej obniżki stóp procentowych w niedalekiej przyszłości nie są wykluczone, choć łagodniejszy ton wrześniowego komunikatu nie zapowiada cięć w październiku. Istotnym czynnikiem decydującym o dalszej polityce monetarnej będą listopadowe prognozy makroekonomiczne NBP. Jak na razie pozytywny klimat inwestycyjny powinien sprzyjać dalszej aprecjacji złotego.
EURPLN
Zgodnie z oczekiwaniami eurozłoty lekko skorygował ostatnie spadki podczas poniedziałkowej sesji. Korekta wzrostowa była jednak płytka, tym samy para handlowana jest poniżej zniesienia 38,2% Fibo całości spadków z okolic 4,2170. Poziom 4,1358 przebiegający tuż poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku będzie stanowił istotny opór w krótkim terminie. Czekamy na ponowny test poziomu 4,0850.
EURUSD
EURUSD ustanowił dzisiaj nowe wrześniowe maksimum lokalne. Para ponownie handlowana jest w rejonie 1,2800. Najbliższe wsparcie w postaci zniesienia 23,6% Fibo całości wzrostów z okolic 1,2501 znajduje się na poziomie 1,2746. Silnym wsparciem pozostaje rejon 1,2700. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość dalszych wzrostów na eurodolarze, dlatego ewentualne niższe poziomy cenowe mogą być dobrą okazją do zajmowania długich pozycji na tej parze.
GBPUSD
Notowania GBPUSD pozostają stabilne. Para handlowana jest tuż powyżej wsparcia w rejonie 1,6010. Oczekujemy dalszych wzrostów na tej parze w rejon 1,6070-1,6085, gdzie znajdują się istotne geometryczne opory. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,5960.
EURJPY
Eurojen sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. Ponowny test okolic 100,20-100,30 powinien doprowadzić do dalszych wzrostów EURJPY do poziomu 100,72, gdzie istotny opór wyznacza 38,2% zniesienia Fibo całości spadków z okolic 111,56. Silne wsparcie w postaci linii TenKan na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 99,20.
Autor: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl