Trwa ładowanie...
dv0i0n9

Pozytywny klimat koniunktury w handlu detalicznym w X, lepiej niż rok temu - GUS

22.10. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany pozytywnie, podobnie jak we wrześniu br. i lepiej niż w analogicznym miesiącu...

Share
dv0i0n9

22.10. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany pozytywnie, podobnie jak we wrześniu br. i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał GUS w piątek w komunikacie.

Na najbliższe miesiące przewidywane jest zwiększenie sprzedaży, choć nieco mniejsze niż planowano we wrześniu. Prognozy wskazują też na możliwość nieznacznej poprawy w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

"W październiku bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wynosi plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 17 proc. (tak samo jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.

"Oceny bieżącej sprzedaży w październiku są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, natomiast przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość zwiększenia sprzedaży, choć w stopniu nieco mniejszym niż przewidywano we wrześniu. W przedsiębiorstwach utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast prognozy wskazują na możliwość nieznacznego zmniejszenia trudności w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. Mimo to ilość zamawianych towarów u dostawców może się nieznacznie zwiększyć, w stopniu zbliżonym do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia na poziomie z września. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów" - dodano.

dv0i0n9

Z danych GUS wynika, że w październiku dyrektorzy jednostek handlowych zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury.

"Korzystnie koniunkturę oceniają jedynie przedsiębiorstwa branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 18 - wzrost o 5 punktów w porównaniu z poziomem z września), branży żywnościowej (plus 6 - wzrost o 2 punkty w stosunku do września) oraz branży pojazdy samochodowe (plus 1 - wzrost o 1 punkt w porównaniu do 8 poziomu z września). Tylko przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie oceniają koniunkturę gorzej niż przed miesiącem (0 - spadek o 2 punkty w stosunku do poziomu z września)" - poinformowano. (PAP)

jow/ jtt/

dv0i0n9

Podziel się opinią

Share
dv0i0n9
dv0i0n9