Trwa ładowanie...
d31f7q9
14-04-2010 12:37

Pozytywny sentyment utrzymany

Intel opublikował rewelacyjne wyniki kwartalne, co tłumaczy tak silne zachowanie indeksu PHLX Semiconductor w ostatnich tygodniach. Zysk na akcję wyniósł 0,43$ w porównaniu z 0,11$ rok temu.

d31f7q9
d31f7q9

Przychody przekroczyły górny przedział oczekiwań analityków i wyniosły 10.3 miliarda USD, co daje 44% dynamikę wzrostu rok do roku. Wzrost zysków spółka zawdzięcza wysokim marżom oraz silnemu popytowi z Azji. Zarząd ponadto podniósł prognozy na przyszły kwartał. Reakcja rynku była zgodna z dotychczasowym trendem i notowania Intela wzrosły w handlu posesyjnym o blisko 4%. Inne spółki technologiczne również zareagowały wzrostem na dobre wyniki Intela - AMD +2,9%, DELL +1,2%, HPQ + 0,8%, TXN +2,6%, MSFT + 1,1%. Jak dotąd rynek bardzo entuzjaztycznie na pierwsze raporty kwartalne. Poniedziałkowe, gorsze od oczekiwań wyniki producenta aluminium Alcoa zostały w zasadzie zignorowane.

Świadczy to o utrzymującym się pozytywnym sentymencie. Dzisiaj wyniki podaje JP Morgan, jutro Google, a w piątek Bank of America i General Electric. Zmienność mierzona indeksem VIX lekko podskoczyła na wczorajszej sesji, ale nie na tyle by zmienić obraz rynku. Oczekiwana przez nas korekta nadal sie nie materializuje. Oprócz wyników kwartalnych dzisiaj mamy sporo istotnych danych makroekonomicznych. O 14:30 publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej z USA oraz dane o inflacji CPI. Będą to bardzo istotne dane wpływające m.in. na oczekiwania w zakresie inflacji. Silna reakcja na dane można nastąpić na kontraktach na obligacje amerykańskie. Wieczorem publikowana będzie Beżowa Księga zawierająca anegdotyczne informacja o kondycji ekonomicznej poszczególnych dystryktów federalnych. W nocy natomiast nadejdą również bardzo ważne dane z gospodarki chińskiej (sprzedaż detaliczna, CPI, PPI oraz dynamika PKB), które mogą silnie wpłynąć na nastroje na otwarciu jutrzejszej sesji.

EURPLN
Rynek zaczął spekulować o możliwości przeprowadzenia w Polsce blokowanych od dawna reform. Wpisuje się to w generalnie pozytywny sentyment do rynków wschodzących. Dlatego mimo groźby kolejnych interwencji NBP złoty pozostaje mocny. Przy niskiej zmienności złoty powinien kontynuować trend aprecjacji w kierunku 3,80 w relacji do euro i poniżej 2,80 do dolara. Zagrożeniem dla tego scenariusza jest dłuższa korekta na giełdach. Jutro publikowane będą dane o inflacji (wskaźnik cen towarów i usłu konsumpcyjnych).
EURUSD
Utrzymanie się notowań EURUSD powyżej zniesienia 38,2% ostatniego impulsu wzrostowego będzie sprzyjać dalszej aprecjacji euro w relacji do dolara. Najbliższym oporem będzie strefa 1,3680-90 w pobliżu zniesienia 76,4% fibo. Potencjalny zakres wzrostów to minimalnie 300 pipsów powyżej 1,36, zakładając, że realizuje się formacja podwójnego dna. Dzisiaj rynek będzie reagował na dane o sprzedaży detalicznej i o inflacji CPI. Dane mogą stać się pretekstem do kontynuacji impulsu wzrostowego. Jutro publikowane będą dane o produkcji przemysłowej oraz indeksy aktywnośc i NY Empire State i Filadelfia Fed.

GBPUSD
Techniczna formacja na funtdolarze sprzyja kontynuacji trendu wzrostowego. Rynek wybronił zniesienie 38,2% fibo, co daje szansę na utrzymanie sekwencji impulsów wzrostowych. Notowania GBPUSD powinny być w najbliższym czasie silnie skorelowane z EURUSD ze względu na brak istotnych danych z Wielkiej Brytanii. Kolejny impuls może doprowadzić do zwyżki notowań funtdolara w kierunku strefy 1,5640 - 1,57. Najbliższym wsparciem jest 1,5348.

d31f7q9

USDJPY
Niska awersja do ryzyka utrzymuje się, co wpływa negatywnie na notowania jena. W efekcie eurojen zbliża się do niedawnego szczytu przy 127,90. Gorsze zachowanie dolarjena wynika z wzrostów na eurodolarze. Przy panującej niskiej zmienności rynek może bardziej ochoczo angażować się w transakcje typu "carry trade" polegające na zakupie wyżej oprocentowanych walut takich jak np. dolar australijski i sprzedaży jenów. To będzie wywierało ogólną presję na jena również w relacji do dolara amerykańskiego. Dzisiaj w nocy notowania jena mogą silnie reagować na dane z gospodarki chińskiej.

Autor: Wojciech Smoleński, IDM SA

d31f7q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31f7q9