Trwa ładowanie...

Praca dla skazanych przy sprzątaniu Krakowa

Zgodnie z podpisanym porozumieniem więźniowie, którzy mogą opuszczać
areszt i będą chcieli pracować, dostaną propozycję zatrudnienia przy sprzątaniu Krakowa. Za
wykonane prace nie dostaną wynagrodzenia.

Praca dla skazanych przy sprzątaniu Krakowa
d37conu
d37conu

Zgodnie z podpisanym porozumieniem więźniowie, którzy mogą opuszczać areszt i będą chcieli pracować, dostaną propozycję zatrudnienia przy sprzątaniu Krakowa. Za wykonane prace nie dostaną wynagrodzenia.

Osadzeni zostaną podzieleni na grupy interwencyjne od 2 do 20 osób. Ich pracę będzie nadzorowała Straż Miejska. Za około półtora miesiąca - po szkoleniach - skazani trafią w te rejony miasta, które nie są sprzątane codziennie. Na początek będą się zajmować np. zbieraniem rozrzucanych na ulicach ulotek.

"Chcemy włączyć się w proces resocjalizacji osadzonych" - mówiła dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Joanna Niedziałkowska. Jak dodała, na utrzymanie czystości na terenach gminnych władze Krakowa wydają rocznie ponad 15 mln zł.

"Mieszkańca Krakowa nie interesują procedury przetargowe czy brak pieniędzy na porządkowanie danego terenu, on oczekuje od Straży Miejskiej odpowiednich działań. Stąd pomysł stworzenia grupy interwencyjnej, która szybko uprzątnęłaby teren wskazany przez strażników" - tłumaczył komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek.

d37conu

W Krakowie osadzonych jest obecnie ok. 1,5 tys. osób, z czego 800 to tymczasowo aresztowani. Z 700 skazanych ok. setka mogłaby podjąć pracę za murami. Pracuje 55 więźniów. Są zatrudnieni np. w domu pomocy społecznej.

Jak zapewnił dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie ppłk Krzysztof Trela, nie ma się czego obawiać, bo osadzeni pracują w całej Polsce, w różnych miejscach. "Jest to wyselekcjonowana grupa ludzi, która przez dłuższy czas pobytu za murami była obserwowana przez specjalistów. Służba Więzienna na pewno dobrze tych ludzi przygotuje" - mówił ppłk Trela.

Według dyrektora krakowskiego Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich płk. Bogdana Koźbiała, więźniowie są zainteresowani nawet bezpłatną pracą, bo to dla nich możliwość opuszczenia celi choćby na kilka godzin. Dobra opinia o pracy osadzonego ma też wpływ na możliwość jego przedterminowego zwolnienia.

d37conu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37conu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj