Trwa ładowanie...

Pracodawca może sfinansować Twoje wakacje

Mogą to być wczasy, wycieczki, kolonie lub obozy dla dzieci.

Pracodawca może sfinansować Twoje wakacje
d2shujr
d2shujr

Mogą to być wczasy, wycieczki, kolonie lub obozy dla dzieci. Pracodawcy na mocy ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U 1996 roku, nr 70, poz. 335, zw. dalej „Ustawą”), zostali wyposażeni w instrumenty przeznaczone na dofinansowanie wypoczynku dla pracowników.

Zgodnie z brzmieniem art. 3 Ustawy Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników tworzą obligatoryjnie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zw. dalej ZFŚS). U tych pracodawców ZFŚS stanowi podstawowe źródło finansowania wypoczynku dla osób uprawnionych do korzystania z jego środków, czyli dla pracowników i ich rodzin. Z funduszu mogą korzystać nie tylko pracownicy i ich rodziny, lecz również byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z ZFŚS.

Zgodnie z Ustawą działalność socjalna pracodawcy obejmuje m.in. usługi świadczone na rzecz różnych form krajowego wypoczynku oraz działalności sportowo-rekreacyjnej. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 28 marca 2007 r. (K 40/2004, OTK-A 2007/3/33) uznał za sprzeczne z konstytucją ograniczenie wydatkowania środków funduszu do usług krajowych. Na podstawie tego wyroku uznano, iż istnieje również możliwość dofinansowania pracowniczych wczasów także poza granicami kraju. Jakie rodzaje i formy wypoczynku będą dofinansowywane ze środków ZFŚS u danego pracodawcy, decydują wewnętrzne regulacje obowiązujące na terenie zakładu pracy. Mianowicie pracodawcy, tworzący ZFŚS zobligowani są do uchwalenia regulaminu, który określa zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej.

Zatem zasady i warunki otrzymania oraz termin wypłaty dofinansowania do „wczasów pod gruszą” powinny wynikać wprost z treści obowiązującego regulaminu ZFŚS, obowiązującego w danym zakładzie pracy. W praktyce powszechnie spotykanym warunkiem otrzymania dofinansowania do „wczasów pod gruszą” jest przebywanie pracownika na urlopie trwającym minimum określoną ilość dni. W zależności od treści regulaminu obowiązującego w danym zakładzie pracy, dodatkowym warunkiem do otrzymania dopłaty może być przedstawienie dokumentów, np. z ośrodka wczasowego. Dodatkowo regulamin powinien być uzgodniony z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracodawca, którego pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

d2shujr

*Przykładowo ze środków fundusz mogą być dofinansowane: *wczasy krajowe i zagraniczne, wczasy profilaktyczne, pobyt w sanatorium, kolonie, obozy, zimowiska, zielone szkoły dla dzieci i młodzieży, wypoczynek organizowany przez pracowników we własnym zakresie, tj. agroturystyka i turystyka, wycieczki krajowe i zagraniczne. Przy czym świadczenia socjalne finansowane w ramach ZFŚŚ mają charakter wyłącznie uznaniowy. Określenie warunków oraz wysokości otrzymania dofinansowania określa każdorazowo regulamin ZFŚS, który na ogół uzależnia dopłaty od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika uprawnionego do korzystania z funduszu. Zatem możliwość uzyskania przez pracowników dopłat do wczasów pod gruszą będzie u każdego pracodawcy zróżnicowana.

d2shujr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2shujr