Pracodawcom będzie łatwiej zwalniać pracowników

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że pracodawca, który zwalnia pracownika zatrudnionego na czas określony, nie musi uzasadniać swojej decyzji. Zwolniony pracownik nie ma wtedy prawa ubiegać się o odszkodowanie.

Pracodawcom będzie łatwiej zwalniać pracowników
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pytanie toruńskiego sądu, który uznał, że taki zapis może godzić w konstytucyjną równość obywateli wobec prawa.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali jednak, że nie można jednakowo traktować pracowników, zatrudnionych na czas określony i nieokreślony. Ich zdaniem o różnicy decyduje sam charakter umowy.

Jak tłumaczył poseł Jerzy Kozdroń z Platformy Obywatelskiej, umowa na czas określony została wprowadzona po to, żeby można było określić konkretny czas, w jakim praca będzie wykonywana. Już przy zawieraniu kontraktu pracodawca może więc przewidywać możliwość wcześniejszego zwolnienia pracownika.

Zdanie odrębne zgłosiła sędzia Trybunału Konstytucyjnego Teresa Liszcz. Według niej obowiązujące przepisy przekreślają istotę umowy na czas określony. Sędzia zwróciła uwagę, że pracodawcy coraz częściej zawierają umowy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Pracownik wiąże z taką umową swoje plany życiowe - na przykład bierze kredyt na mieszkanie. Wypowiedzenie takiej umowy bez podania przyczyny i bez odszkodowania burzy te plany.

pracownikprawotrybunał konstytucyjny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)