Trwa ładowanie...
d1xb88y
19-07-2007 14:06

Pracodawcy krytykują rząd

W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich, w ciągu minionego roku rząd nie podjął żadnych przełomowych inicjatyw gospodarczych.

d1xb88y
d1xb88y

W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich, w ciągu minionego roku rząd nie podjął żadnych przełomowych inicjatyw gospodarczych. Z zapowiedzianego przez koalicyjny rząd pilnego do uchwalenia pakietu ponad 150 ustaw, do Sejmu skierowano jedynie jedną czwartą - twierdzi KPP.

Konfederacja oceniając rok rządów gabinetu Jarosława Kaczyńskiego, zwraca uwagę, że rząd spóźnia się z opracowywaniem i uchwaleniem najważniejszych ustaw, takich jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o planowaniu przestrzennym i o VAT w budownictwie. Nie ma też decyzji w sprawie bardzo ważnych ustaw o emeryturach pomostowych czy o wypłatach emerytur z II filaru - czytamy w czwartkowym komunikacie KPP.

Zdaniem pracodawców zrzeszonych w KPP, opóźnienia legislacyjne są duże i mogą wpłynąć negatywnie na procesy gospodarcze i społeczne w kraju. Szereg ustaw, jest uchwalanych w pośpiechu i często wymaga szybkiej nowelizacji.

Zapowiedzią potencjalnych, dużych problemów jest brak działań w zakresie przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 - twierdzą eksperci KPP. Uważają, że obecne ustawodawstwo gospodarcze uniemożliwia wybudowanie planowanych stadionów, autostrad i dróg szybkiego ruchu w ciągu najbliższych pięciu lat. Dlatego potrzebne są natychmiastowe zmiany w kilkunastu ustawach i wielu rozporządzeniach, by można było na czas zgromadzić finanse, przeprowadzić przetargi i wykupić tereny pod inwestycje.

Konfederacja podkreśla, że skomplikowała się także sytuacja społeczna w kraju. Chodzi o strajki w służbie zdrowia i protesty nauczycieli. Także i inne branże zgłaszają swoje roszczenia. "Dialog społeczny sprowadzany został do formalnych gestów, a perspektywa zawarcia umowy społecznej, oddala się" - oceniają eksperci KPP.

d1xb88y

Podkreślają, że obecnie tempo rozwoju gospodarczego będzie spadało. Zaś najwyższa faza dynamiki nie została wykorzystana dla działań prorozwojowych, a do projektu przyszłorocznego budżetu wpisano wzrost wydatków na cele społeczne, które konsumują efekty wzrostu gospodarczego. "W ciągu minionego roku dług publiczny zbliżył się do pół biliona złotych, co jednak nie przeszkadza w planowaniu kolejnych wypłat transz wydatków socjalnych i zwiększaniu obciążeń fiskalnych firm i obywateli" - uważają pracodawcy z KPP.

Zaznaczają też, że prawdopodobnie dobra sytuacja gospodarcza spowodowała, iż rząd przeszacował wpływy do budżetu z VAT i innych podatków. Założono, że przez cały rok utrzymywać się będzie niska inflacja i twarda złotówka, co obniży koszty obsługi długu publicznego krajowego i zagranicznego.

Konfederacja uznaje ponadto za wysoce szkodliwe ciągłe roszady w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Powoduje to ich osłabienie i wytrącenie z normalnego rytmu pracy.

Zdaniem KPP, niezrozumiałe jest pozbywanie się zdolnych, sprawdzonych menedżerów pracujących w tych firmach. Zaś w innych spółkach pozostają wolne wakaty prezesów, a termin powołania nowych jest często nieznany. Taka sytuacja powoduje chaos i jest sprzeczna z podstawowymi zasadami ładu korporacyjnego, uważają pracodawcy.

d1xb88y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xb88y