Pracodawcy naciskają: nie testuj się. Pandemia paraliżuje firmy
Pracodawcy naciskają, by pracownik, który źle się czuje, poszedł na pracę zdalną, ale nie poddawał się testom. Takie sygnały w ostatnim miesiącu trafiały do Stowarzyszenia "STOP Nieuczciwym Pracodawcom". – Przedsiębiorcy mieli gigantyczne problemy z brakami kadrowymi spowodowanymi piątą falą pandemii - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia.
16.02.2022 13:29
Z sygnałów, które docierają do stowarzyszenia wynika, że w niektórych firmach sytuacja jest bardzo trudna. Zdarza się, że nie ma komu pracować.
Jak mówi Małgorzata Marczulewska w wielu sektorach gospodarki sytuacja jest poważna i odczuwalna w bieżącej organizacji pracy firm.
Najdotkliwiej pandemię odczuwa obecnie transport, bo kierowcy na kwarantannie lub z pozytywnym testem automatycznie wiążą się z uziemionymi transportami i poważnymi konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców.
- Braki kadrowe odczuwalne są również w przemyśle, handlu czy nawet w urzędach, skąd dostawaliśmy wiele sygnałów od pracownic, które ze względu na kwarantanny u dzieci bardzo często zgłaszały brak wyrozumiałości pracodawców na taką sytuację - przyznaje Marczewska.
Pracodawcy się nie szczypią, jasno stawiają sprawę: pójdziesz na test, trafisz na kwarantannę a ja zostaną bez pracownika.
- Pojawiają się wiadomości, że pracownicy zwyczajnie nie wiedzą, co robić i obawiają się o swoją pracę – mówi Małgorzata Marczulewska.
Do stowarzyszenia regularnie napływają skargi dotyczące konfliktów wywołanych np. sugestią konieczności zaszczepienia się czy ostatnio problemów z premiami rocznymi dla osób niezaszczepionych. Najwięcej skarg dociera z sektora handlu oraz coraz więcej z budżetówki i sektora publicznego.
Zobacz także
Koronawirus w Polsce wciąż nie daje o sobie zapomnieć. W środę Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport epidemiczny. Minionej doby przybyło prawie 29 tys. przypadków koronawirusa. Są też ofiary śmiertelne.
"Mamy 28 859 (w tym 3 185 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - przekazał resort zdrowia. Dla porównania we wtorek było ich 22 267, a tydzień temu - 46 872.