Trwa ładowanie...

Pracodawcy preferują kandydatów z polskim obywatelstwem

Pracodawcy preferują kandydatów z polskim obywatelstwem niechętnie zatrudniają cudzoziemców - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych

Pracodawcy preferują kandydatów z polskim obywatelstwemŹródło: Thinkstockphotos
d13tl4z
d13tl4z

*Pracodawcy preferują kandydatów z polskim obywatelstwem niechętnie zatrudniają cudzoziemców - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych. * ISP przeprowadził pierwsze w Polsce badania występowania zjawiska dyskryminacji wobec grup mniejszościowych przy użyciu tzw. testów dyskryminacyjnych. Zbadał dyskryminację cudzoziemców - Ukraińców i Wietnamczyków - na polskim rynku pracy. Test wykazał różnice w traktowaniu Polaków i cudzoziemców. Kierunek tych różnic wskazuje na preferencje pracodawców dla kandydatów z obywatelstwem polskim.

Starannie ułożone CV fikcyjnych osób o ukraińskich i wietnamskich nazwiskach (w parze z równoważnymi CV polskich obywateli) wysłano do kilkuset pracodawców w Warszawie, w odpowiedzi na zamieszczone w internecie ogłoszenia o pracę.

Ogłoszenia, na które odpowiadali badacze dotyczyły następujących stanowisk: asystent biurowy, recepcjonista (lub podobne) w hotelu, kucharz (lub podobne), samodzielny księgowy, główny księgowy, programista. Łącznie odpowiedziano na 167 ogłoszeń o pracę.

Spośród pracodawców, do których zostały wysłane CV w imieniu kandydata z Polski i cudzoziemca (Ukraińca lub Wietnamczyka), 19 zaprosiło jednego lub obydwu z nich na rozmowę kwalifikacyjną albo w inny sposób wyraziło zainteresowanie kandydatem.

d13tl4z

W przypadku kandydata z polskim obywatelstwem, aby uzyskać jedno zaproszenie, trzeba było wysłać 10 CV, podczas gdy w przypadku obcokrajowca, aby uzyskać jedno zaproszenie na rozmowę, należało wysłać prawie 17 CV.

Największa skuteczność testu (największy procent liczby pozytywnych reakcji w stosunku do liczby ogłoszeń, na które zostało wysłane cv w danej branży) została osiągnięta w przypadku stanowiska kucharza (44 proc.) oraz programisty (45 proc.). Badanie przeprowadzono w ramach projektu "Sąsiedzi czy intruzi - badanie dyskryminacji cudzoziemców w Polsce".

d13tl4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13tl4z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj