Trwa ładowanie...
d2qhd2q
10-10-2005 09:04

Pracownicy po czterdziestce - nasz raport z ankiety

Wykształceni, z wieloletnim doświadczeniem i znajomością firmy - idealni pracownicy? Niestety nie, bo przeszkodą staje się ich wiek... Dlaczego po czterdziestym czy piędziesiątym roku życia znalezienie dobrej pracy zdaje się graniczyć z cudem?

d2qhd2q
d2qhd2q

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl nie pozostawiają wątpliwości - ponad połowa (56 %) internautów uznała, iż osoby po czterdziestym roku życia są lekceważone na rynku pracy i że nie traktuje się ich jak pełnowartościowych pracowników.

29 % głosujących uważa zaś, iż stosunek do wieku pracowników uwarunkowany jest tym, w jakim zawodzie się pracuje. Jedynie 15 % ma optymistyczne spojrzenie na zagadnienie i jest zdania, iż z dobrymi kwalifikacjami znajdzie się pracę w każdym wieku (zobacz wykres)
.

Okazuje się zatem, iż nawet doświadczenie w zawodzie i długi staż pracy nie są gwarancją znalezienie zatrudnienia. Może należałoby zapytać pracodawców, czego brakuje im w takich z pozoru wydawałoby się idealnych pracownikach. Może uważają oni, że osoba po czterdziestce nie będzie już tak chętna do tego, by się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności? W każdym razie okazuje się, iż trudna sytuacja na rynku pracy dotyka wszystkich: i młodych, i tych nieco starszych wiekiem.


Młodzi, pełni zapału, dużo umieją i chcą wiedzieć jeszcze więcej. Wydaje się, że świat stoi przed nimi otworem. Rozpoczynają pracę już w trakcie studiów. We wszystkim chcą być najlepsi, śpią więc kilka godzin, starając się pogodzić zajęcia na uczelni, pracę i naukę po nocach.
Tacy właśnie, nastawieni na sukces młodzi ludzie, spędzają sen z powiek starszym pracownikom, którzy mimo wielu lat doświadczeń i oddania firmie stają się coraz mniej pożądani na rynku pracy. Dlaczego po czterdziestym czy piędziesiątym roku życia znalezienie dobrej pracy zdaje się graniczyć z cudem?

Czujesz zagrożenie ze strony młodych i ambitnych? W jakich zawodach doświadczenie ma większe znaczenie niż wiek?
Czekamy na opinie w tej sprawie.

d2qhd2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhd2q