Trwa ładowanie...
hipermarkety
06-04-2012 13:19

Pracownicy przestrzegają przed Tesco, Kauflandem, Biedronką i OBI

Pracownicy supermarketów obnażają prawdę o swoich pracodawcach w internecie. Przestrzegają przed Tesco, Kaufland, Biedronkę i OBI

Pracownicy przestrzegają przed Tesco, Kauflandem, Biedronką i OBI
d200i6d
d200i6d

Stowarzyszenie "Sieciowcy" uruchomiło stronę internetową, która ma za zadanie ujawniać wszelkie nieprawidłowości związane z pracą w hipermarketach.

„Zgłaszajcie nam co się dzieje w sklepach sieci, w których pracujecie, albo z których z jakichś powodów was zwolniono lub zmuszeni byliście sami odejść. Na początku zwracamy szczególną uwagę na sieci: Tesco, Kaufland, Biedronka, OBI – bo to z nich mamy najwięcej zgłoszeń” - czytamy na stronie portalu.

"Sieciowcy" pomagają byłym i obecnym pracownikom już od dwóch lat, a zadaniem sieciowcy.org.pl jest dotarcie do większej liczby zainteresowanych. Serwis ma przekazywać aktualne informacje o tym, co się dzieje w poszczególnych sieciach, informować o strajkach, protestach, sporach zbiorowych, podwyżkach i cięciach płac. W portalu zostało uruchomione również forum, w którym można zamieszczać opinie o supermarketach.

W "Sieciowcach" działa m.in. Elżbieta Fornalczyk, która zorganizowała pierwszy w Polsce strajk w hipermarkecie (2008 r.).

d200i6d

Pracownicy o swoich problemach mogą też opowiadać na stronie internetowej HiperWyzysk.pl, gdzie anonimowo zgłaszają kłopoty w relacjach ze swoimi pracodawcami.

„Naszym celem jest wsparcie pracowników branży handlowej i firm ochrony w rozwiązywaniu realnych problemów dotyczących warunków pracy. Kampania jest odpowiedzią na alarmujące dane statystyczne dotyczące warunków dialogu społecznego oraz warunków pracy w branży ochrony i handlu.” – czytamy na stronie. Administratorem serwisu jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

"Liczba wpisów pokazuje nam, jak duża jest skala problemu i potwierdza, że jest naprawdę źle - komentował w serwisie Praca.wp.pl - Alfred Bujara, Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ 'Solidarność'. - Kryzys, na który często powołują się pracodawcy, nie ma tu nic do rzeczy. Świadczy o tym wzrost sprzedaży i dobre wyniki ekonomiczne w handlu. W tym samym czasie ubywa pracowników - zatrudnienie w branży spadło o 50 proc., a pracy jest tyle samo. Wiele osób zmuszanych jest do przechodzenia na umowy śmieciowe. Jednak najbardziej zaskoczyło nas to, że na stronie HiperWyzysk.pl, najwięcej jest wpisów dotyczących stresu i mobbingu. Na drugim miejscu pracownicy piszą o ponadnormatywnym obciążeniu pracą, trzecim z kolei problemem są niskie zarobki. Najczęściej skarżono się na największe firmy funkcjonujące na polskim rynku: Tesco, Carrefour, Real i Biedronkę."

JK

d200i6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200i6d