Pracownik dostanie zwrot podatku za okulary
Refundacja za szkła korekcyjne jest wolna od PIT. Jeśli firma nienależnie pobrała daninę, to musi naprawić swój błąd w wystawianej do końca lutego informacji PIT-11. Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu.
20.09.2011 | aktual.: 20.09.2011 08:33
Na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 1 grudnia 1998 r. firma zapewnia pracownikom okulary korekcyjne, jeżeli okulista stwierdzi potrzebę ich używania przy komputerze. Zgodnie z jej regulaminem przysługuje im 150 zł refundacji raz na dwa lata.
Dotychczas, gdy faktura za okulary była wystawiona na pracownika, firma doliczała tę kwotę do jego przychodów z pracy i odprowadzała zaliczkę na podatek. Z daniny zwolnieni byli jedynie ci zatrudnieni, którzy przedstawili fakturę wystawioną na pracodawcę. Taką zasadę spółka przyjęła na podstawie jednej z interpretacji indywidualnych (nr DD3/033/179/CRS/10/PK-1244), w której minister finansów zmienił stanowisko izby skarbowej i zaostrzył wcześniej stosowane warunki zwolnienia. W rezultacie firma pobierała podatek od niektórych pracowników przez trzy miesiące.
Okazało się jednak, że było to postępowanie nieprawidłowe. 16 marca 2011 r. minister finansów wydał interpretację ogólną, w której ostatecznie wyjaśnił kwestię zwolnienia na korzyść podatników (nr DD3/ 033/30/CRS/11/95). Wynika z niej, że zatrudniony nie płaci PIT od opłaconych przez firmę okularów i szkieł kontaktowych. Nie ma znaczenia, czy faktura została wystawiona na niego czy na pracodawcę.
Spółka pyta, czy powinna teraz skorygować listę płac i od razu zwrócić pracownikom nienależnie pobrany podatek.
Z interpretacji wynika jednak, że mogą oni liczyć na zwrot dopiero przy okazji rozliczenia rocznego. Dyrektor izby skarbowej uznał, że jeśli firma jako płatnik nienależnie pobrała zaliczki od wypłaconych zatrudnionym świadczeń, to przysługujące im zwolnienie powinna uwzględnić w formularzu PIT-11 lub PIT-40. Przypomnijmy, że PIT-11 to roczna informacja o dochodach, którą pracodawca musi wystawić po zakończeniu roku podatkowego do końca lutego. PIT-40 to druk, na którym płatnik rozlicza pracownika na jego wniosek.
W tej sytuacji spółka powinna pomniejszyć kwotę przychodu pracownika o wartość przysługującego mu zwolnienia i wykazać zaliczki pobrane w ciągu roku, łącznie z zaliczkami od świadczeń zwolnionych z PIT, które odprowadziła do urzędu skarbowego.
„Płatnik nie ma możliwości korygowania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego” – stwierdził dyrektor poznańskiej IS.
—mpa