Trwa ładowanie...

Praktyki zawodowe dla Polaków we Frankfurcie

Na polsko-niemieckim pograniczu uczniowie polskich szkół zawodowych będą mogli się szkolić w niemieckich przedsiębiorstwach. Umowę podpisały Frankfurt, Słubice i wschodniobrandenburska IPH.

Share
Praktyki zawodowe dla Polaków we Frankfurcie
duxnp47

Praktyczna nauka zawodu w przedsiębiorstwach to niemiecka specjalność ( tak zwany dualny system oświaty; szkoła plus praca zawodowa). Wzdłuż polsko-niemieckiej granicy jest najwięcej w Niemczech niewykorzystanych od lat miejsc nauki zawodu. W ubiegłym roku w Chociebużu uczniowie z Polski uczyli się języka niemieckiego, aby wziąć udział w programie kształcenia zawodowego zorganizowanym dla 100 młodych Polaków.

Teraz wschodniobrandenburska Izba Przemysłowo-Handlowa, z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą, postanowiła wykorzystać potencjał młodych Polaków z pogranicza. Przygotowywała się do tego skrupulatnie organizując spotkania na drugim brzegu Odry oraz w szkołach. Na pierwszy ogień idą uczniowie dwóch szkół zawodowych ze Słubic i pobliskiego Osnowa. Chęć kształcenia zawodowego polskich uczniów szkół zawodowych z regionu pogranicza zgłosiły 22 przedsiębiorstwa niemieckie.

Znajomość niemieckiego warunkiem podjęcia praktyk w Niemczech

Zainteresowani praktyczną nauką zawodu w niemieckich przedsiębiorstwach młodzi Polacy mogą ubiegać się o miejsce kształcenia zawodowego tylko w języku niemieckim. Umowę w sprawie praktycznej nauki zawodu podpisali wschodniobrandenburska IPH, władze miasta Frankfurtu nad Odrą oraz powiatu słubickiego.

duxnp47

Burmistrz Martin Wilke mówił przy okazji podpisania umowy o konieczności pogłębiania współpracy przez Polskę i Niemcy wzdłuż Odry, wyrażając nadzieję, że ta forma współpracy znajdzie większą liczbę naśladowców.

W Polsce teoria, w Niemczech praktyka

Starosta powiatu słubickiego, Andrzej Bycka wskazał, że ta umowa otwiera nowy rozdział polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie kształcenia w Niemczech polskich uczniów szkół zawodowych na pograniczu. W Polsce będą oni zbierali wiedzę teoretyczną, a praktyczną w Niemczech. Młodzi Niemcy są kształceni w zawodach dwutorowo, w tzw. systemie dualnym. W Polsce edukacja zawodowa odbywa się przeważnie w szkole.

Gundolf Schülke, prezes brandenburskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, poinformował, że kontakty biznesowe niemieckich przedsiębiorstw z klientami w Polsce po obu stronach Odry coraz bardziej się pogłębiają, dlatego - jak stwierdził - potrzebni są inni, wysoko wykwalifikowani pracownicy ze znajomością obu języków. Dlatego przedsiębiorstwa niemieckie powinny uczestniczyć w kształceniu zawodowym, dodał.

Niemieckie przedsiębiorstwa w tym regionie oferują miejsca nauki zawodu m.in. w zawodzie mechanika samochodowego, programisty, gastronoma, przewoźnika czy też w zakresie biurowości.

duxnp47

IHK Ostbrandenburg/Barbara Coellen
red. odp.: Andrzej Paprzyca

AS

duxnp47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duxnp47