Prawa pracownika. Znasz je wszystkie?
Pracujesz na etacie? Masz więcej praw niż myślisz. Przepisy Kodeksu Pracy dają Ci kilka bardzo ciekawych możliwości. Sprawdź, na ile je wykorzystujesz.
Nie trzeba być profesorem prawa aby sprawnie orientować się w swoich przywilejach. Pensja i płatny urlop to nie wszystko czego można oczekiwać - etatowi pracownicy mogą czerpać ze swojej pozycji wiele korzyści.
Wzbogać CV na koszt szefa
Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe warto spróbować zaangażować w to pracodawcę. W przypadku niektórych profesji szkolenia, które opłaca szef to praktycznie codzienność – W sektorze w którym działamy bardzo ważne jest aby pracownicy umieli efektywnie wykorzystać najnowsze narzędzia informatyczne – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska firmy działającej na rynku IT – Odbyte przez pracownika szkolenia stanowią też cenny wpis w CV – zaznacza Florkowska. Kodeks pracy rozumie podnoszenie kwalifikacji zawodowych jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy czy umiejętności pracownika z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą. Jeżeli Twój szef sam nie kwapi się do wysyłania Cię na studia podyplomowe lub szkolenia to może warto samemu wyjść z inicjatywą?
Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje przysługuje urlop szkoleniowy (w wymiarze nawet 21 dni, jeśli w grę wchodzi pisanie i obrona pracy dyplomowej). Za zgodą szefa może otrzymać on też dodatkowe świadczenia np. zwrot kosztów podroży. Przed przystąpieniem do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu Pracy, pracodawca musi podpisać z Tobą umowę, która wskaże wasze wzajemne prawa i obowiązki.
Nadgodziny – obróć na Twoją korzyść
W trakcie kariery zawodowej niejednemu zdarza się pewnie pracować po godzinach. Warto pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek. Jego wysokość zależy od czasu w jakim odbywają się nadgodziny. Jeżeli mają miejsce w nocy, w niedziele i święta (jeżeli nie są one dla pracownika dniami pracy) lub w dniu wolnym od pracy, to wówczas dodatek za nadgodziny będzie wynosił 100 proc. wynagrodzenia. Jeśli jednak praca w nadgodzinach odbywa się w innym czasie niż ten wymieniony powyżej, to wówczas dodatek wyniesie 50 proc. wynagrodzenia. Istnieje jeszcze ciekawa alternatywa: za czas przepracowany w nadgodzinach można ubiegać się o (tak samo długi) czas wolny od pracy. Wystarczy złożyć swojemu pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie.
Urlop dla zaawansowanych
Prawo do urlopu niejedno na imię. Szczególną sympatią pracowników cieszy się tzw. „urlop na żądanie”. Na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu. Sytuacja taka może dotyczyć nie więcej niż 4 dni urlopu, a pracownik musi wystosować takie żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Dla chętnych istnieje też możliwość wnioskowania do pracodawcy w sprawie udzielenia bezpłatnego urlopu. Jest tu jednak pewien haczyk – okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy od które zależą uprawnienia pracownicze. Pamiętaj też, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę masz prawo do ekwiwalentu finansowego za niewykorzystany urlop.
Jak widać, przepisy zapewniają etatowym pracownikom kilka bardzo cennych uprawnień. Dobre rozeznanie w Kodeksie pracy może znacząco ułatwić życie zarówno zawodowe, jak i osobiste. Kodeksu nie trzeba nawet kupować – wystarczy dostęp do internetu i już można pobrać odpowiedni plik ze strony Sejmu RP.