Trwa ładowanie...

Prawo jazdy zdobędziesz w swoim powiecie?

Egzaminy na prawo jazdy niebawem mogą odbywać się także w miastach powiatowych. Taki pomysł nie wszystkim się podoba.
Share
Prawo jazdy zdobędziesz w swoim powiecie?
Źródło: Jupiterimages
d2rhf03

Egzaminy na prawo jazdy niebawem mogą odbywać się także w miastach powiatowych. Taki pomysł nie wszystkim się podoba.

Sejm właśnie rozpoczyna prace nad projektem zmian w kodeksie drogowym. Propozycje przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Chcą, aby egzamin państwowy na prawo jazdy wszystkich kategorii był przeprowadzany nie tylko w miastach wojewódzkich, ale i powiatowych.

Polecamy: » Ubezpiecz samochód. Szeroki wybór OC i AC » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej (
http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1485298860&de=1485385140&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=CHFPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&tid=0&fr=1&w=300&h=140&cm=0&lp=1 )

d2rhf03

Zlikwidować kolejki

Cel zmian jest jeden: ma być bliżej dla zdających i bez czekania na egzamin w długich kolejkach.
Dziś egzamin na prawo jazdy można zdawać wyłącznie w jednym z 27 miast, w których działają wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Są miasta, w których czeka się nawet kilka miesięcy, np. w Krakowie - dwa miesiące; w Warszawie - średnio trzy miesiące, ale już w Rzeszowie - ok. trzech tygodni.
_ Czasem to wina samych zdających. Na dogodny termin można się zapisać jeszcze w trakcie kursu. Sporo osób także rezygnuje w ostatniej chwili i zwalnia terminy, wystarczy się dowiadywać _ - mówi Jakub Wojtyna z łódzkiego ośrodka szkolenia.
_ To zły pomysł _ - mówi "Rz" Piotr Wójcikiewicz, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie. _ Nie wszystkie miasta powiatowe w kraju mają odpowiednią liczbę skrzyżowań, rond oraz stosowne natężenie ruchu _- tłumaczy.

I dodaje, że trudno byłoby porównać umiejętności zdającego w małym mieście, przez które biegnie na przykład jedna droga krajowa, z umiejętnościami kogoś, kto jest egzaminowany w większym mieście, w którym przecież jeździ się dużo trudniej.

Jego zdaniem znacznie ucierpiałby na tym poziom przygotowania świeżo upieczonych kierowców, chociaż wyniki zdawalności mogłyby się poprawić. W Rzeszowie np. egzamin teoretyczny na najpopularniejszą z kategorii - B (samochód osobowy) - zdaje za pierwszym razem 79 proc. kandydatów na kierowców, ale praktyczny zaledwie 34 proc.

d2rhf03

Ośrodki kosztują

Oprócz względów bezpieczeństwa w grę mogą wchodzić również przeszkody finansowe. Zanim bowiem nowe małe ośrodki zajęłyby się egzaminami we wszystkich kategoriach prawa jazdy, musiałyby się do tego przygotować.
Chodzi m.in. o zakup samochodów, zatrudnienie egzaminatorów, przygotowanie placów manewrowych, lokali szkoleniowych itd.

Rząd nie chce

Poselska propozycja podoba się natomiast właścicielom ośrodków szkolenia.
_ Byłoby to spore ułatwienie dla zdających i łatwiej byłoby zdać egzamin _- twierdzi "Rz" Helena Witek z jednego z krakowskich ośrodków szkolenia.
_ Nie chodzi o to, żeby było łatwiej zdać egzamin _- odpowiada Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury. I dodaje, że nie ma najmniejszego uzasadnienia dla takich zmian.
_ Mamy system szkolenia i egzaminowania i musimy go doskonalić, a nie zmieniać. Skoro kilkanaście lat temu zdecydowano, że egzaminy będą przeprowadzane tylko w miastach wojewódzkich, to musiały przemawiać za tym poważne argumenty _- twierdzi minister. _ Najważniejszy to nierówny poziom szkolenia i egzaminowania. _

d2rhf03

Dzisiejsze ośrodki nie zapewniają pełnej i terminowej obsługi wszystkich zainteresowanych - przyznaje rząd w stanowisku przesłanym do Sejmu. Ale zastrzega, że poselska propozycja tego nie zmieni, dlatego też negatywnie zaopiniował projekt.

Ile kosztuje zdobycie uprawnień

Egzamin teoretyczny w każdej kategorii prawa jazdy lub pozwolenia:

  • test pisemny lub komputerowy >22 zł
  • w formie ustnej >40 zł Egzamin praktyczny:
  • kategoria A1 lub A >140 zł
  • kategoria B >112 zł
  • kategoria B1, C1, D1 lub T >135 zł
  • kategoria C, D lub B+E >160 zł
  • kategoria C1+E, C+E, D1+E lub D+E >195 zł

Agata Łukaszewicz
Rzeczpospolita

d2rhf03

Podziel się opinią

Share
d2rhf03
d2rhf03